Bolest slinavke i šapa, koja je najopasnija za goveda, prijeti ozbiljnim posljedicama za stočarstvo.
Ova bolest širi se nevjerojatnom brzinom, čak brže od svinjske kuge, a stručnjaci upozoravaju da bi mogla biti i opasnija. Prema riječima poljoprivrednika Đure Lenđela, bolest je poput “bombe”, jer se može lako širiti i teško je zaustaviti.
– Ako se bolest nastavi širiti s farme u Mađarskoj, hrvatsko mljekarstvo će doživjeti nagli pad – dodaje Lenđel za Dnevnik.hr.
Ministarstvo poljoprivrede RH umiruje javnost, ističući da u Hrvatskoj još nije zabilježen slučaj slinavke i šapa. Ivan Matijević, državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede, napominje kako su u stalnoj komunikaciji s evropskim kolegama i da su spremni na brzo reagovanje u slučaju širenja bolesti.
– Ništa ne prepuštamo slučaju, stalno pratimo situaciju na terenu – ističe Matijević.
Upravo prije nekoliko dana Ministarstvo poljoprivrede obavijestilo je javnost o potvrdi izbijanja bolesti u Mađarskoj, u regiji Győr-Moson-Sopron, blizu granice sa Slovačkom. Prvi znakovi bolesti primijećeni su kod mliječnih goveda koja su pokazivala karakteristične simptome slinavke i šapa. Odmah su poduzete preliminarne mjere kontrole, a detaljno epidemiološko istraživanje ima za cilj utvrditi izvor i put širenja bolesti.
Slinavka i šap, koja spada u skupinu A zaraznih bolesti, zahtjeva stroge mjere kontrole prema europskim propisima. Mjere uključuju usmrćivanje i uklanjanje svih osjetljivih životinja na zaraženom objektu, te zabranu premještanja živih životinja i proizvoda životinjskog podrijetla.
Ministarstvo poljoprivrede RH poziva sve uzgajivače i dionike u stočarskom sektoru na visoku razinu opreza i primjenu svih propisanih mjera biosigurnosti. U slučaju bilo kakvih simptoma, nadležni veterinar mora biti odmah obaviješten kako bi se omogućilo pravovremeno djelovanje.
U Hrvatskoj se takođe provodi pojačani nadzor, s ciljem praćenja zdravlja životinja koje dolaze iz područja zahvaćenih bolešću. Edukacije veterinara i inspektora o prepoznavanju bolesti i provedbi mjera kontrole počele su još u veljači 2025. godine, a Ministarstvo poljoprivrede kontinuirano surađuje s Državnim inspektoratom kako bi se održala visoka pripravnost u slučaju pojave slinavke i šapa na našem tlu.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu