Kultura

Filmski festival "Paralele" zatvara se filmom "Good luck"

“Dokumentarni filmovi su na neki način sami po sebi društveno angažovani, a naš cilj je da idemo u tom pravcu da uvijek predstavimo neke aktuelne teme od globalne važnosti, kao što su ljudska prava i ekologija.”

dom omladine
FOTO: RINGIER

Riječi ovo su direktora festivala “Paralele”, mladog režisera Marka Šipke. Kako kaže u fokusu festivala su društveno angažovani, autorski filmovi koji brišu granice između igrane i dokumentarne forme i svojom idejom i stavom imaju snažan uticaj i kritički osvrt na sredine iz kojih dolaze.

Prvo izdanje filmskog festivala “Paralele” zatvoriće se danas filmom “Good Luck”, francusko-njemačke koprodukcije, svjetski poznatog autora Bena Rasela. Film je prikazan, između ostalih, na festivalima u Lokarnu, Torontu, Montrealu, CPH Dox-u, Roterdamu.

U skladu sa temom našeg Festivala, “Good Luck” nam predstavlja portrete i pravi paralele između dvije rudarske zajednice, jedne na jugu Srbije i druge u tropskim šumama Surinama – rekao je Marko Šipka.

U toku festivala predstavljeni su nagrađivani filmovi iz različitih regiona svijeta, koji “progovaraju” o aktuelnim temama sa kojima su se svi posjetioci mogli poistovijetiti.

– Filmovi iz ovogodišnje selekcije zbirno su prikazani na preko 100 filmskih festivala u regionu i svijetu, uključujući i one najveće kao što su Berlin, Lokarno, Fid Marsej, Visions du reel, Roterdam  itd.. Ako želimo da Banjaluka bude dio te svjetske filmske i kulturne scene, a mislim da ima potencijala, onda nam je zaista potreban ovakav Festival, sa još boljim i brojnijim pratećim sadržajima – dodao je Šipka.

Festival se održava u Domu omladine, a projekcije filmova su od 18 časova, te od 20.30 časova. Publici u toku Festivala predstaviće se šest dugometražnih filmova, koji su učestvovali na najznačajnim svjetskim festivalima. Ovaj festival je posvećen podršci i promociji nezavisnih i inovativnih filmova, kroz međunarodnu i regionalnu selekciju autorskih filmova različitih formi i sadržaja.

Tema Festivala je grad

Tema Festivala je grad, kako u geografskom, tako i u ideološkom i kulturološkom smislu. Pitanje koje na neki način povezuje sve filmove iz ovogodišnje selekcije je: Koliko grad, odnosno specifična urbana sredina formira sudbinu i utiče na život glavnih junaka filmova. Povlače se paralele između različitih kultura i njihovih etničkih, religioznih i socioloških specifičnosti.

– U najširem kontekstu pravimo paralele i između našeg grada i naše sredine u odnosu na ostatak svijeta. Teme su nam bliske, riječ je o ljudskim pravima, o ekološkoj zagađenosti, pravima radnika sa čime svi mogu da se poistovijete, bez obzira na to ko odakle dolazi, jer sve te probleme imamo i u našem društvu. Ove godine smo se fokusirali na kvalitet, na nagrađivane filmove na svjetskim i evropskim festivalima tako da se desilo da nemamo ostvarenja iz regije, ali što ne znači da ih ubuduće neće biti. Možda će biti čak i posebna sekcija samo za filmove iz regije – precizira Šipka, magistar režije dokumentarnih filmova.

Kako on kaže, Banjaluka još žali za filmskim festivalima koji su se poslije nekog vremena ugasili, iako su imali veliku podršku publike, pa su novu manifestaciju u gradu sa odušeljenjem dočekali mnogi ljubitelji sedme umjetnosti.

Nadaju se većoj institucionalnoj podršci

– Posjećenost Festivala je u skladu sa našim očekivanjima, s obzirom da je riječ o autorskim filmovima, a reakcije publike su i više nego pozitivne. Za ovakvu vrstu filmova potrebna je edukacija publike i to i jeste jedna od misija Festivala “Paralele”. Cilj je da Festival raste svakim svojim novim izdanjem, ali da ujedno raste i razvija se i publika koja može da uživa u filmovima drugačijim od mejnstream produkcije. Za tako nešto potrebno je vrijeme, istrajnost i još više edukativnog sadržaja, što nam je svakako u planu već za iduće izdanje Festivala. Nadam se da ćemo za ostvarivanje tih ciljeva dobiti i veću institucionalnu podršku – zaključuje Šipka.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu