Na vanrednoj tematskoj sjednici gradske skupštine, posvećenoj krizi zbog gomilannja stotina tona smeća na ulicama Banjaluke, i drug su diskusije bile žestoke i dramatične.
Svi su svjesni da grad balansira na ivici zdravstvene ie kološke katastrofe i da su na naplatu došli problemi koji se gomilaju decenijama, ali niko ne odstupa od svojih stavova i dogovor nije ni na vidiku.
Podsjećamo, kriza je ekslairala zbog pravosnažne presude, kojom je “Čistoći”, većinski privatnom preduzeću u vlasništvu Mladena Milanovića Kaje, riznat pravo vlasništva nad 250 duluma zemlje u Ramićima, na kojoj se nalazi regionalna deponija smeća.
Nakon toga, u znak protesta, radnici gradskog komunalnog poreduzeća “Dep-ot”, koji upravlaja deponijom, stupili su u štrajk uz minimalni proces rada.
Na današnjoj sjednici, koja je sazvana na inicijativu “Dep-ota”, v.d. direktora ovog preduzeća Ratko Jokić, ponovio je ranije zahtjeve.

– Rješenje je ili da grad isplati “Čistoći” 10 miliona KM, koliko po procjeni stručnjaka vještaka vrijedi to zemljište, drugo rješenje je zamjenska parcela u toj vrijednosti, a treća da grad nađe nvu lokaciju za deponiju. Na istoj lokaciji pod novonastalim okolnostima možemo raditi samo još kratko, jer ne možemo praviti novu sanitarnu kasetu, na zemlji čiji je vlasnik, po RUGIPP-u, “Čistoća” – kaže Jokić.
Direktor “Čistoće” Aleksandar Bajić ima samo 2 prijedoga za rješenje: ili da se ovom preduzeću u roku od 3 dana omogući ulzak u posjed zemlje u Ramićima, ili da grad Banjaluka, “Dep-ot” i drugi korisnici deponije solidarno isplate “Čistoći” 50 miliona KM, zbog neovlaštenog korištenja zemlje.
Još prije početka sjednice, bilo je manje više jasno da će oba tabora imati svoje “navijače” među odbornicima i u Gradskoj upravi.



SNSD i SPS, čiji je kadar direktor Jokić, stali su ut “Dep-ot”, dok gradonačelnik Draško Stanivuković i njegova ekipa smatraju da je “Čistoća” dobila sudski spor i da se tu ne može ništa promijeniti.
Na prijedloge “Dep-ota” odgovorio je, očekivano, da grad nema “ni novca ni zemljišta”.
– Mi nemamo ni novca ni zemlje. Deponija je ionako pri kraju, a “Čistoća” je spremna preuzeti dio radnika. Možda će preuzeti sve osim rukovodstva, a rukovodioci su svakako politički kadrovi, naći će oni sebi mjesta, nek njihove partije nastavite kadrovati s njima – rekao je Stanivuković.
Ali, kadrovanje je jedno, a opasnost koja prijeti Banjaluci nešto sasvim drugo.
Nekoliko odbornika je upozorilo da se ne treba baviri onim što se dešavalo prije 20 godina, tražiti krivce i voditi politiku, nego prvo rijeđiti ono što je najhitnije: odvoz smeća iz Banjaluek i nejgovo deponovanje.
Upozoreno je da, zbgo problema na deponiji, Banjaluci ne prijeti samo zaraza, nego i požar ogromnih razmjera i zagađenje vode.
Takođe je upozoreno da se najveće gomile smeća u centru grada nalaze pored škola i vrtića i da treba alarmirati inspekciju da, ako je potrebno, na tim lokcijima inspektiori dežuraju non stop.
Šef Kluba obornika PDP, Nebojša Drinić, međutim, predlaže rigoroznije rješenje.
– Ne treba pred školu ili vrtić, gdje se nakupilo smeće, slati inspekciju, tamo treba dovesti direktora deponije i svezati ga, nek ga narod gleda – rekao je Drinić.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu