Banjaluka

(FOTO) BANJALUČKA I EVROPSKA PRAVILA Klime "kačimo" gdje stignemo, ovakav primjer mnogi VJEROVATNO JOŠ NISU VIDJELI

Klime, iz godine u godinu, postaju sve veća potreba. Na Balkanu takve uređaje gledamo na fasadama kuća, zgrada i stambenih prostora. A u mnogim evropskim gradovima to nije ni dozvoljeno, ni poželjno.

klima uređaji
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Kod nas klime postavljaju gdje je moguće. Na terasama, ispod ili iznad prostora, a neki su otišli korak dalje, pa i na dimnjak.

U jednom banjalučkom naselju primjetili smo da ovu neobičnu poziciju. Očigledno je da stanari nisu imali izbora. I da se dimnjak ne koristi. A ako da, kako ga čiste? I ko mari za estetiku kada je napolju 40 stepeni.

FOTO: ŽELJKA KNEŽEVIĆ/RINGIER
FOTO: ŽELJKA KNEŽEVIĆ/RINGIER
FOTO: ŽELJKA KNEŽEVIĆ/RINGIER
FOTO: ŽELJKA KNEŽEVIĆ/RINGIER

Kod nas je ovako kako je, ali u nekim zemljama klime nije lako postaviti.

U Francuskoj, posebno u Parizu, ako želite da postavite klimu na fasadu, treba vam odobrenje gradske uprave. U nekim dijelovima grada na to zaboravite. Spoljne jedinice su zabranjene jer kvare izgled zgrada koje potiču iz 18. i 19. vijeka.

Pročitajte još

U Rimu, Veneciji ili Firenci, klima-uređaj na fasadi može vas koštati kazne i to paprene. Klima mora da se sakrije da se ne vidi.

U Beču, ako želite da postavite klimu, mora se pitati upravnik, komšije, pa onda još i gradska administracija. U istorijskim zonama velika vjerovatnoća je da će odgovor biti ne. I u Njemačkoj klima može, ali po pravilima.

U Švedskoj, Norveškoj i Danskoj, klima-uređaji postaju sve češći, ali sve mora da izgleda kao da nije tu.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu