On je dodao da se nada da će Komisija, čije je formiranje najavila Skupština, brzo predložiti trajnije rješenje dugogodišnjeg problema sa odlaganjem i deponovanjem komunalnog otpada u Banjaluci.

Podsjećamo, Banjaluka se danima guši u smeću, zbog spora dva komunalna preduzeća: “Čistoće”, koja je u većinskom vlasništvu biznismena Mladena Milanovića Kaje, i “Dep-ota”, koje je većinski gradsko javno preduzeće, zaduženo za deponiju u Ramićima.
Kriza je kulminirala zbog izvršne presude kojom je “Čistoći” priznato pravo vlasništva nad 250 duluma zemlje na kojoj se nalazi deponija.
Nakon žučne rasprave, odbornici su danas usvojili 5 zaključaka, a prvenstveno su zatražili od oba komunalna preduzeća da “prikupljanje, odvoženje io dolaganje otpada u punom kapacitetu i bez ikakvih ograničenja”.
Uz to je Skupština odlučila da formira komisiju koja će ponudili trajnije rješenj. Istovremeno, preduzeću “Čistoća” je, kako se navodiupućena “preporuka da ne pristupi izvršenju sudske odluke” o preuzimanju zemljišta, dok komisija ne podnese izvještaj.

Aleksandar šibarević, predstavnik javnog kapitala u preduzeću “Dep-ot” zadovoljan je ovakvim raspletom i tvrdi da je to “pobjeda Banjaluke”,”.
– Banjaluka nije zaslužila da se proglašava vanredno stanje zbog smeća, ali to se desilo. Javno preduzeće mora biti iznad interesa privatnog kapitala, a naš je zadatak da čuvamo gradske resurse – rekao je Šibarević i poručio da se nada da će deponovanje i zbrinajvanje otpada u Banjaluci i ubuduće biti u nadležnosti grada.
Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivukoivić je podsjetio da problem koji je ovih dana kulminirao traje decenijama.

– Ipak, od mene traže rješenje u jednom satu ili jednom danu. Jedino što u vezi s tim mogu da obećam, je da, kada više ne budem gradonačelnik, moje nasednike neće dočekati nijedan neriješen sudski spor i nijedan ovakav problem – poručio je Stanivuković.
On je dodao da nakon zaključaka Skupštine “Dep-ot” mora da radi svoj posao, jer ovo preduzeće, kako je rekao, “nema pravo da ugrožava 200.000 građana”.
– Što dse “Čistoće” tiče, oni su uknjiženi kao vlasnici zemlje, dobili su sudski spor i svakog časa mogu da traži da uđu u posjed svoje imovine – zaključio je Stanivuković.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu