U anketi su ispitani stavovi 5.053 građana, a svega 25 % njih misli da je grad na Vrbasu čist i uredan.
Skoro trećina ispitanika tvrdi da se čisti i uređuje samo centar grada, dok su okolna naselja prljava i zapuštena.

Međutim, mnogi stanovnici Banjaluke tvrde da situacija nije nigdje kako treba, ali da je ipak čistije u naseljima na periferiji, gdje dominirraju porodične kuće.
– U centru grada je stvarno jezivo, kontejneri se ne prazne danima, ali kod nas u naselju, moram priznati, redovno odvoze smeće. Možda je stvar u tome što je ovdje smeća mnogo manje, poneka kanta ili vreća sa smećem i to je to. I ljudi je sve manje, mnoge kuće su puste jer su se komšije odselile u inostranstvo – kaže za Srpskainfo Mileva Ž, penzionerka iz Derviša.
Komunalna higijena u Banjaluci, gradu koji je već decenijama poznat po zelenilu, parkovima, ali i čistoći i uređenim javnim površinama, u posljednje vrijeme je tema velikih rasprava.
Kriza je kulminirala juče, kada je u Banjaluci proglašena vanredna situacija, zbog prijetnje ekološkom i zdravstvenom katastrofom.
Gradska vlast je naredila preduzeću “Dep-ot” da bez odlaganja preuzima smeće iz grada na regionalnoj deponiji, dok je istovremeno “Čistoći” naređeno da “u punom kapactetu pristupi odvozu otpada”.
U međuvremenu, građani Banjaluke sve glasnije postalvjaju pitanje treba li uopšte plaćati odvoz smeća, ako ga komunalci ne odvoze.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu