Srednjoškolci iz ova tri grada sastali su se u Sarajevu, da bi ponudili kreativna i neobična rješenja za ozbiljne društvene probleme, kao što su vršnjačko nasilje, neravnopravnost muškaraca i žena, zapostavljeno mentalno i reproduktivno zdravlje mladih.
Svoje su ideje predstavili na inspirativnom događaju, nazvanom “Pitch-uj i pričaj”. A šta to ovi mladići i djevojke predlažu? Njihova rješenja za izgradnju zdravijeg, ravnopravnijeg i pravednijeg društva su zaista inovativni.
Tako su tinejdžeri iz Beograda, okupljeni u organizaciji mladih “Centar E 8” smislili da proizvode brendirane kondome, nazvane “Seksy Y”. Zašto baš seksy: pa zato što su oni seksi i vode računa o svom zdravlju.


Ideja ja da novac prkupljen od prodaje kondoma vršnjacima upotrijebe za organizovanje edukacije iz oblasti seksualnog i reproduktivnog zdravlja u svojim školama.
Jovan Zdravković, poznati beogradski mladi glumac i jedan o lidera organizacije “Centar E 8”, objašnjava o čemu se tu radi.
– Članovi “Budi muško kluba” iz Beograda su uočili da mladi sve ranije stupaju u seksualne odnose, a da o tome ne znaju ništa. Osmišljavanjem svog brenda kondoma, oni žele da upozore koliko je zaštita važna, ali i nastoje da uvedu seksualno obrazovanje u škole – kaže Jovan Zdravković za Srpskainfo.
Mladići i djevojke iz Banjaluke, aktivisti Instituta za razvoj mladih i zajednice “Perpetuum mobile”, pozabavili su se problemom vršnjačkog nasilja i mentalnog zdravlja tinejdžera.
Mladi Banjalučani su na ovom skupu poručili da mentalno zdravlje tinejdžera ne smije biti luksuz. Sara Jelišić iz organizacije “Perpetuum mobile” predstavila je rješenje koje je osmislilo šestoro srednjoškolaca iz Banjaluke.
– Oni su zaključili da bi unapređenje mentalnog zdravlja djece i mladih doprinijelo smanjenju vršnjačkog nasilja. Problem je, međutim, što usluge psihologa i psihoterapeuta mnogima nisu dostupne. Srednjoškolci, logično, nemaju novaca za plaćanje psihoterapija – kaže Sara.
Reješenje, koje predlažu učenici banjalučkih srednjih škola su grupne terapije, koje bi bile besplatne, lako dostupne i koje bi se organizovale izvan škola.
– Naravno, ukoliko bismo krenuli u realizaciju ove ideje, trebalo bi da obezbijedimo novac, iz kojeg bi se plaćali profesionaci koji vode grupne terapije. Smatramo da je to projekat koji bi morao biti finansiran iz javnih sredstava, dakle iz gradskog ili republičkog budžeta, ili iz javnih fondova – kaže Sara Jelišić za Srpskainfo.
Naravno, kad se sastanu mladi, onda ne može sve da se svede na priču. Zato je i na događaju, koji je organizovan u sklopu projekta “Budućnost za mlade”, uz podršku “Care International”, bilo i muzike, kviz takmičenja, šale, smijeha…
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu