Danas nema jeftinih jagoda, čak ni na gajbe. A sve su prilike, neće ih ni biti. Naprotiv.
Milica Babić, posljednja jagodarka u selu Babića Brdo kod Slatine, otkriva zašto će ovih dana jagode biti – sve skuplje.
– Sezona je na izmaku, jagoda je sve manje, a potražnja ne jenjava, pa cijena, logično, raste. Na početku sezone cijena je bila 6 do 7 KM, a danas je 8 do 10 KM za kilogram – kaže Milica.

Dodaje da, uprkos skupoći, od mušterija ne može “živa ostati”, jer joj neprestano kucaju na vrata.
Mada ona svoje jagode prodaje isključivo preko piljara i pijačara, ljudima koji joj dođu na prag ipak izađe u susret, pa čak i spusti cijenu na 7 KM po kilogramu, ako kupuju dvije ili više gajbi. Kad se preračuna, velika gajba jagoda košta oko 50 KM.



– Nema danas jagoda na bacanje, kao što je nekad bilo. Evo, prije par godina svaka je kuća u slatinskom kraju imala jagonjak, danas sam ja ostala jedina u selu, koja uzgaja jagode – kaže Milica.
Uz zakon ponude i potražnje, na paprene cijene jagoda posljednjih godina utiču i klimatske promjene. Malobrojni slatinski jagodari su, kažu, proljetos jadva spasili jagode od mrazeva.
Upravo proljetni mraz je kumovao i astronomskim cijenama trešanja.
Da će klimatske promjene doći glave slatinskiom jagodama, moglo se naslutiti još prije desetak godina.

Tradicionalna manifestacija “Slatinski dan jagoda”, koja je godinama, prve nedjelje u junu, okupljala najbolje jagodare i vrhunske stručnjake u ovoj grani voćarstva, posljednji put je održana 2019. godine.
Prvo je 2 godine manifestacija odlagana zbog korona pandemije, a kasnije organizatori, jednostavno, nisu uspijevali da okupe dovoljno izlagača, koji bi na štandove donijeli korpe sa sočnim rumenim jagodama.
U Slatini je bivalo sve više napuštenih jagodnjaka, a sve manje domaćica i domaćina spremnih da se uhvate u koštac sa problemima, koji su iz godine u godinu bivali sve teži.
Još od poplava 2014. godine, kada su stradali skoro svi jagodnjaci u Slatini i okolnim selima, zaredalo se nekoliko loših sezona. U proljeće 2023. jagodari nisu mogli da uhvate dva sunčana dana za redom.
Nepredvidivo vrijeme, prohladna i kišna proljeća i manjak berača, koji su još prije 2 godine tražili dnevnice i do 100 KM, mnoge je obeshrabrilo.

Daroslav i Gordana Rogić iz sela Aleksići u slatinskom kraju decenijama su se bavili proizvodnjom jagoda, ali su lani teška srca odlučili da odustanu od porodične tradicije.
– Od ovog posla se moglo lijepo živjeti, pogotovo prije rata, kad je proljeće bilo proljeće, a otkup jagoda zagarantovan. Mi smo 1987. na dva dunuma jagoda za dva mjeseca zaradili novi traktor – ispričao je ranije za Srpskainfo Daroslav Rogić.
Rogići još čuvaju priznanja i nagrade koje su osvajali na “Danu jagoda”, jer su njihove jagode bile najslađe i najkrupnije.
“Dana jagoda” više nema. Kako kažu u Turističkoj organizaciji Laktaša, ovu je manifestaciju zamijenila “Slatinska kutlača”. Centralni događaj je nadmetanje u spremanju čorbe u kotliću. Jagoda nema, ni za dezert.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu