Politika

(FOTO) Narod protiv rudnika na Majevici: Sličan scenario odigrao se prije 10 godina u Stanarima, ima li Dodik osnova da ugalj poredi sa litijumom?

Nakon istraživanja litijuma na Majevici, brojni građani, ali i pojedini funkcioneri, iskazali su protivljenje eventualnom iskopavanju te rude.

(FOTO) Narod protiv rudnika na Majevici: Sličan scenario odigrao se prije 10 godina u Stanarima, ima li Dodik osnova da ugalj poredi sa litijumom?
FOTO: LUIS GANDARILLAS/EPA

Nezamislivo im je da preko noći nestane dio Majevice, a i da stanovništvo osjeća zagađenje u vazduhu, vodi, zemlji.

Najava otvaranja rudnika podijelila je javnost. Mada se po ekološkim posljedicama iskopavanje litijuma i uglja ne može porediti, činjenica je da se sličan scenario u javnosti odigrao i prije 10 godina kada je počela sa radom i Termoelektrana u Stanarima.

Nakon tri godine, švajcarska kompanija “Arkor AG” završila je sva istraživanja za otkrivanje nalazišta mineralnih sirovina na Majevici. Najviše ima magnezijuma, kalijuma, litijuma i borona. Nakon toga otvorile su se brojne rasprave o rudniku, a opozicija prijeti da će narod izvesti na ulicu, ako republička vlast izda koncesiju za eksploataciju.

Predsjednik SDS  Milan Miličević potpisao je u Loparama peticiju protiv otvaranja rudnika litijuma na Majevici koja će biti predata Narodnoj skupštini Republike Srpske.

U Skupštini tražimo i očekujemo podršku poslanika da se donese odluka o prestanku istraživanja, ekpsploatacije ili prerade litijuma ili bilo koje druge štetne materije u Republici Srpskoj. Od svih narodnih poslanika očekujemo da kao izabrani predstavnici građana Republike Srpske zaštite njihovo, ali i zdravlje budućih generacija – rekao je Miličević.

FOTO: SDS
FOTO: SDS

Načelnik Lopara Rado Savić kaže da je do sada prikupljeno više od 3.000 potpisa građana koji ne žele rudnik litujuma na Majevici, te da je ovo prva faza njihove borbe da se ne desi ova eksploatacija litijuma, te da će se u narednom periodu odlučivati za dalje korake.

Do eventualnog otvaranja rudnika protiče sigurno nekoliko godina, tako da ima dovoljno vremena i prostora da se svaka nejasnoća razjasni do kraja. Mi moramo biti veoma oprezni, ali ako to ne nosi nikakve štetne posljedice to onda kao resurs treba iskoristiti – rekao je Savić i pozvao nadležne da poslušaju jasan stav stanovnika majevičkog kraja.

FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA
FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA

Redžib Skomorac, pravni savjetnik u Centru za zaštitu životne sredine, navodi da bilo kakvi naredni koraci oko planiranja eventualne eksploatacije minerala u području Majevice moraju da sečekaju ishod građanske inicijative, koju je lokalna samouprava pokrenula u skladu sa Zakonom o referendumu i građanskoj inicijativi.

Bilo kakva odluka javne vlasti, u smjeru pokretanja postupka dodjele koncesije ili odobravanja eksploatacije litijuma u ovom području, bi bila pravno preuranjena, a društveno neodgovorna jer bi mogla imati značajne reperkusije na vladavinu prava, poštovanje osnovnih demokratskih načela koja javna vlast u BiH mora da garantuje. Iz tog razloga podržavamo proaktivno djelovanje ove lokalne zajednice, čije napore ćemo da podržimo na adekvatan način – izjavio je Skomorac za Srpskainfo.

Ljubiša Petrović, gradonačelnik Bijeljine, navodi da će organizovati veliki narodni protest u znak upozorenja svima onima koji su spremni da im oduzmu njihovu zemlju, njihove rijeke, vazduh i pravo na zdrav život, pravo na opstanak u zemlji predaka.

-Vrlo je bitno da shvatite da energiju moramo štediti jer prave borbe tek predstoje, ove godine neće biti konkretnih dešavanja i početka realizacije projekta jer je izborna godina i to velikom broju funkcionera i samoj vlasti ne ide u prilog. Prave borbe nas očekuju sljedeće  godine, kada se izbori završe i kada maske padnu. Za borbu neće biti dovoljna peticija, ma koliko bila masovna, ne umanjujem značaj, potrebna je ali daleko je od dovoljne – navodi Petrović, na društvenoj mreži Fejsbuk.

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik poručio je da se ruda litijuma neće izvoziti iz Srpske, nego su za bilo kakav razgovor o ovoj temi glavni uslov fabrike za preradu. On je takođe istakao da bi sve moralo biti urađeno po ekološkim standardima.

Pročitajte još

– Danas je očigledno da je litijum jedna od najvrijednijih ruda koja je potrebna čovječanstvu. Ukoliko se stvari sve više budu kretali ka upotrebi električnih automobila moraće se riješiti pitanje baterija. A litijum je jedna od osnovnih stvari, ne samo za to. Ne mora da znači da će biti tako i kod nas. Mi nikome ništa nećemo dati u koncesiju – rekao je Dodik.

Milorad Dodik
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Termoelektrana u Stanarima

Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, poručio je da su za bilo kakvu eksploataciju litijum uslov fabrike. Upravo Dodik je, kao primjer protivljenja javnosti, naveo svojevremenu gradnju Termoelektrane Stanari. Tada su mještani bili protiv, tvrdeći da neće moći da udišu zagađen vazduh.

-Da zagađuju, ne bi im ni dali dozvolu. To je isto tako razvojna šansa i ne treba da je propustimo. Kada je bilo oko Stanara, rečeno je da imaju tehnologiju koja sprečava zagađenje. Duplo ispod minimalnih dozvoljenih standarda u Evropi – navodi Dodik, te postavlja pitanje “je l’ govorio neko u posljednjih 10 godina o zagađenju u Stanarima”?

Kaže, kako su našli rješenje za Stanare, naći će i za Majevicu, te da je jedini problem u Stanarima taj da oni koji tu žive imaju stalni problem sa klizištima.

FOTO: SRNA
FOTO: SRNA

Oni žele da odu na stabilnije mjesto. Niko od njih neće se iseliti i biti sirotinja. Za ove poslove ćemo angažovati stručnjake i ništa se tamo neće desiti dok se ne postigne konsensuz sa lokalnim stanovništvom – rekao je Dodik.

Međutim, mišljenje mještana su različita. Naš sagovornik Duško iz Stanara kaže da zahvaljujući toj istoj Termoelektrani danas “većina mještana ima stalni radni odnos”.

-Kada je počela izgradnja Termoelektrane i proširivanje kopa u Stanarima, tačnije u mjestu Raškovci, komšijama koji su trebali da napuste svoje rodne kuće, isplaćena je određena suma novca, kojom su oni i te kako jako zadovljni. Izgradili su sebi lijepe kućice, kupili sebi dobre automobile, i što je jako važno u ovom vremenu, dobili su i stalni radni odnos u „EFT Rudnik i Termoelektrana Stanari“  – navodi sagovornik za Srpskainfo.

FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

Koliko god su stanovnici u Majevici trenutno zabrinuti zbog priča oko rudnika, tvrdi da “ima tu ipak i dobrih strana, kao što je bilo i u Stanarima”.

-Razumijem njihovu zabrinutost, ali ima tu pozitivne strane, ipak i tamo građani Majevice bi mogli da obezbijede posao, kao i mi u Stanarima, a kako su našli rješenje za zagađen vazduh kod nas, tako će da nađu i na Majevici – navodi sagovornik.

Podsjećamo, planina Majevica najviše ima magnezijuma, kalijuma, litijuma i borona. Nakon tri godine, švajcarska kompanija “Arkore” završila je sva istraživanja za otkrivanje nalazišta mineralnih sirovina. Riječ je o važnom nalazištu na evropskom tlu.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu