Sudbine

(FOTO) "Nekome je naš sin bio običan baner iz fondacije, ali ne i njemu, MILION PUTA HVALA" Porodica očajnički pokušavala da skupi novac za liječenje Maksima, a onda se pojavio Marko

Ni milion riječi hvala nije dovoljno da objasnimo koliko smo zahvalni Marku. Riječima ne može da se opiše koliko cijenimo njegov trud, borbu, posvećeno vrijeme ovoj akciji koju je pokrenuo da pomogne našem Maksiću. Prije svega sto je rizikovao svoje zdravlje i svoj život da pomogne nekome, ovog puta našem djetetu, koje je možda nekom bilo običan baner iz fondacije koji kruži društvenim mrežama.

Jovana i Maksim Milenković
FOTO: PRIVATNA ARHIVA

Ovim riječima počinje ispovijest Jovana Milenković, majka teško oboljelog dječaka Maksima Milenkovića (5) iz Niša koji jedini u Srbiji ima rijetko genetsko oboljenje, zbog koga je Marko Nikolić (36) iz Vranja, master profesor sporta i fizičkog vaspitanja i fitnes menadžer, pokrenuo humanitarni “Maraton za život”.

On je za 28 dana pretrčao nevjerovatnih 1.420 kilometara kroz pustinju Maroka kako bi mu pomogao da sakupi novac za liječenje.

Marko Nikolić
FOTO: PRIVATNA ARHIVA

– Maksim ima rijetko genetsko oboljenje i jedini je u Srbiji sa tom bolešću a 25. po redu u svijetu. On je u suštini rođen kao zdravo dijete. Prvih mjesec dana je jeo na flašicu ali su ubrzo počele sve funkcije da mu se oduzimaju zbog te mutacije gena. Počeo je da gubi akt gutanja, nakon pet godina počeo je da ima problem sa disanjem. Ta genetska mutacija je krenula da mu oduzima jednu po jednu životnu funkciju – priča Jovana za Blic.

Dječak više ne može samostalno da jede već se hrani preko perkutane endoskopske gastrostoma (PEG) a diše uz pomoć trahealne kanile. Šansa za njega ipak postoji u Njemačkoj.

Pročitajte još

Lijek postoji u Njemačkoj

– Genetska terapija koju je istraživao jedan doktor u Berlinu bukvalno je pri kraju, cijeli proces se završava za još otprilike dva mjeseca i onda bi Maksim mogao da je primi. To je genetsko oboljenje i kada se dobije genetska terapija za taj gen koji je pogođen, Maksim bi se oporavljao. Sigurno bi napredovao i ne bi bilo ovakvo stanje kakvo je sada – veli Jovana.

Lijek u Njemačkoj košta oko 200.000 evra koje Maksimova porodica nikako nije uspjela da sakupi. Dok se nije pojavio Marko.

Dječak, mladić trči, mapa
FOTO: GOOGLE MAPS, HUMANITARNA FONDACIJA "POKRENI ŽIVOT"/USTUPLJENE FOTOGRAFIJE

Terapija košta 200.000 evra

– Ta terapija za Maksima košta 200.000 evra, mi smo sakupili 120.000 evra, ostalo je bilo još 80.000 evra i sve je stalo u jednom trenutku. Mučili smo se godinu dana, nismo mogli da sakupimo taj novac. Maksim je sakupio taj novac dok je bio na respiratoru, pošto je bio životno ugrožen. Poslije toga kada je izašao iz bolnice sve je stalo. Već evo godinu i po dana tih 80.000 evra nismo mogli da sakupimo. Onda se pojavio Marko, izabrao je Maksima baš da njemu pomogne da sakupi taj novac. Mi smo mu na tome beskrajno zahvalni. Sada se taj cilj da Maksim dobije svoj lijek ne čini tako nedostižnim jer je ostalo još 20.000 evra da se sakupi – kaže Jovana Milenković.

Zahvalnost cijelom timu

Maksimovi roditelji Jovana i Bojan, veliku zahvalnost iskazuju i članovima Markovog tima – Marku Peroviću i Dušanu Crnobrnji, dvojici biciklista koji su ga pratili sve dok zbog zdravstvenih tegoba uzrokovanih surovim uslovima nisu završili u bolnici, pa su morali da odustanu.

– Brinuli smo se kako će sve da prođe, s obzirom da situacija u pustinji nije naivna. Marko nije odustao uprkos svim poteškoćama, iako je prošao sam kroz sve to na kraju. Hvala mu na svemu što je uradio kao i njegovim prijateljima. Da je više takvih ljudi ne bi ovoliko djece čekalo na liječenje u inostranstvu – kaže Jovana.

Pluća su slaba, svaka infekcija je rizik

Maksimu je od životnog značaja da što prije sakupi novac za liječenje jer ga svaka nova infekcija ozbiljno ugrožava.

– Maksim je zbog prirode bolesti sklon čestim infekcijama pluća. Jednu krizu je jedva prebrodio kada je bio na aparatu za disanje gdje su mu ljekari jedva davali šanse da će da preživi narednih 24 časa. Tada nam je rečeno da sljedeću krizu neće podnijeti jer su mi pluća slaba. Maksima ne izlažemo kolektivu, jer je rizično za njega da se razboli te svaki dan terapeut dolazi kući da vježba sa njim kako bi očuvali njegovo stanje – priča Jovana.

Marko Nikolić
FOTO: PRIVATNA ARHIVA

Markova „pustinjska“ kolica na licitaciji!

Marko je 27. novembra krenuo u iz grada Dahla a 25.decembra je stigao u grad Marakeš u Maroku, čime je okončao svoju nesvakidašnju humanitarnu misiju tokom koje je za liječenje dječaka sakupljeno je više od 60.000 evra.

Kada je ostao bez svojih pratilaca na biciklima Marko je bio prinuđen da nastavi da trči sam, gurajući kolica koja je kupio da u njih stavi najnužnije stvari.

On će ta kolica 27. decembra staviti na licitaciju kako bi se sakupilo još novca za Maksimovo liječenje. Marko je pozvao sve da nastave da šalju poruke 61 na humanitarni broj 3800 za Maksima kako bi se iznos što prije sakupio.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu