Crvena djetelina
Ova višegodišnja biljka je poznata po tome što “fiksira” azot iz vazduha i prenosi ga u tlo, obogaćujući ga prirodnim putem. Pored toga, njen korijen usitnjava zemljište i poboljšava njegovu strukturu u voćnjacima i baštama.

Kadifica
Kadifica se koristi kao prirodni insekticid jer korijen luče supstance koje odbijaju štetočine u zemlji, naročito nematode. Uz to, doprinosi zdravlju zemljišta i često se koristi kao “čuvar” biljaka u mješovitim zasadima.

Čičoka
Ova biljka iz porodice suncokreta ne samo da je jestiva, već i odlična za poboljšanje strukture tla. Njen razgranat koren doprinosi vazdušnosti i rastresitosti zemljišta, dok sama biljka brzo akumulira organsku masu, prenosi Lepa i Srećna.
Boranija
Baštenska boranija, kao i druge mahunarke, fiksira azot pomoću simbiotskih bakterija u korijenu. Njena sadnja doprinosi plodnosti tla i poboljšanju mikrobiološke aktivnosti u zemljištu.

Bijela lupina
Lupina je idealna za popravku siromašnih, pješčanih i kiselih zemljišta. Njene duge korijenove dlačice razbijaju slojeve zemlje i ubacuju azot, pa se često koristi kao zelenišno đubrivo.
Čičak
Ova biljka je poznata po dubokom čvrstom korijenu koji razbija zbijene slojeve zemlje. Nakon rasta, koren uginule biljke doprinosi organskoj masi i boljoj strukturi tla.
Gavez
Gavez ima izuzetno dubok korijen koji izvlači hranljive materije iz dubine zemlje. Kada se listovi koriste kao malč, oni brzo obogaćuju tlo kalijumom i fosforom, pa je gavez odličan za đubrenje biljaka poput paradajza i paprike.
Cikorija
Divlja ili kultivisana cikorija raste širom Srbije i odlična je za regeneraciju tla. Njen korijen prodire duboko i izvlači kalijum i gvožđe iz podzemnih slojeva, a njeni ostaci pri raspadanju hrane mikroorganizme u zemljištu.
Sve ove biljke su dostupne, prilagođene našem podneblju i korisne za očuvanje i unapređenje zdravlja zemljišta – bilo u bašti, voćnjaku ili na parceli za regeneraciju.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu