Društvo

(FOTO) Republika se GUŠI U SMEĆU: Stručnjaci tvrde da se u Srpskoj otpadom ne upravlja, nego se on samo gomila, a šta na to kažu u Vladi RS

Sjećate li se kako je Banjaluka, prvih dana proljeća, bila zatrpana tonama smeća? A prije nekoliko dana smeće je preplavilo Sokolac i okolna sela na Romaniji, pa je divlja deponija nikla čak i na ulazu u Vojničko groblje "Novi Zejtinlik".

(FOTO) Republika se GUŠI U SMEĆU: Stručnjaci tvrde da se u Srpskoj otpadom ne upravlja, nego se on samo gomila, a šta na to kažu u Vladi RS
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Ovakvi incidenti će se dešavati sve češće, upozoravaju stručnjaci, jer zbrinjavanjae otpada u cijeloj Republici Srpskoj nije riješeno kako treba. A to se godinama prećutkuje i gura pod tepih.

Otpad se, u najboljem slučaju, samo odvozi iz naseljenih mjesta i gomila na deponijama, a neke od tih odlagališta se od divljih deponija razlikuju samo “po papirima”. Reciklaže otpada gotovo da nema.

Kako je nedavno upozorio Igor Kalaba, ekolog iz Centra za životnu sredinu Banjaluka, u Srpskoj se reciklira svega 0,8 odsto komunalnog otpada, dok se o drugim varijantama zbrinajvanja otpada, kao što su smanjenje ukupne količine smeća, ponovno korištenje i popravljanje stvari namjenjenih bacanju, niko ni ne trazmišlja.

Lažna zelena ostrva u Banjaluci, Doboju i Palama

Da je sistem upravljanja otpadom u Srpskoj neefikasan i da vodi pravo u propast, upozorili su još prije 2 godine, i revizori.

Otpadom se uopšte ne upravlja, on se samo gomila bez ikakvog smisla i plana – ustanovila je  Glavna službe za reviziju javnog sektora Republike Srpske, tokom revizije učinka u ovoj oblasti.

krava na deponiji
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
deponija u Vlasenici
FOTO: SRNA
FOTO: SRNA
FOTO: SRNA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Kako su tada upozorili revizori, u svakoj, pa i najmanjoj lokalnoj zajednici, trebalo bi da postoje takozvana zelena ostrva: mjesta za  odvojeno sakupljanje otpada koji ima upotrebnu vrijednost, sa kontejnerima za papir, staklo, pet ambalažu, metal.

Ispostavilo se da su 2023. godine zelena ostrva imali samo Banjaluka, Doboj i Pale, ali da je i to bilo fejk, jer se radilo o “lažnom predstavljanju”.

Tri zelena ostrva u ova 3 grada su u stvari obična kontejnerska mjesta na kojima se odlaže miješani komunalni otpad – navedeno je u revizorskom izvještaju.

Banjaluka ni danas nema pravo zeleno ostrvo: tek povremeno se otvori reciklažno ostrvo za besplatno odlaganje kabastog otpada, ali Banjalučani nikad nisu saznali gdje taj otpad, ustvari, završava i da li se reciklira.

Sve se, dakle, svodi na deponije, a njih ima – svakavih.

Profesorica Dušica Pešević sa studijskog programa za ekologiju na banjalučkom Prirodno-matematičkom fakultetu, u nekoliko navrata je za Srpskainfo govorila o neadekvatnim deponijama, na kojima nema odgovarajuće zaštite protiv zagađenja zemlje, vode i vazduha, pa čak ni solidne ograde, koja bi zaštitila biljni i životinjski svijet u okolini.

FOTO: BNTV/YOUTUBE
FOTO: BNTV/YOUTUBE

Istakla je da su takve deponije jedan od najvećih ekoloških problema u Republici Srpskoj.

Međutim, i sanitarne regionalne deponije, a u Republici Srpskoj postoje samo 3 takve, bore se sa problemima.

Osim spora oko zemljišta, koji je riješen tako što se ispostavilo da se najveća i najsavremenija deponija u Srpskoj nalazi na tuđoj zemlji, regionalna deponija u Ramićima kod Banjaluke ima i drugih problema.

Veći dio deponije u Ramićima nije sanitarna deponija: skoro 30 godina je tu odlagan otpad na nesanitaran način, bez zaštitnih mjera po životnu sredinu – kaže profesorica Pešević.

Zbog toga su okolne riječice i potoci zagađeni deponijskom vodom, koja je 5 do 10 puta zagađenija od fekalnih voda. Zagađeno je i zemljište, koje nije pogodno ni za kakvu gradnju ili upotrebu.

Kad bi se sutra tu prestao odlagati otpad, još 20 do 50 godina ta lokalcija bi bila opasna po životnu sredinu – ističe profesorica Pešević.

Jedna deponija na klizištu, druga u predgrađu

Dodaje da su i druge dvije sanitarne deponije u Srpskoj suočene s problemima.

– Regionalna deponija u Zvorniku ima problem jer se na toj lokaciji otvorilo klizište. U Bijeljini je sanitarna deponija, tokom poplava 2014. gopdine, bila poplavljena. Uz to, problem je što je napravljena uz lokaciju stare nesanitarne deponije i to vrlo blizu urbanom području BIjeljine. Lokalno stanovništvo se žali na neugodne mirise, naročito ljeti – kaže Dušica Pešević.

A šta kažu, na sve to u Vladi Republike Srpske, odnosno u nadležnom ministarstvu?

zgrada vlade rs
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Na pitanja Srpskainfo, iz Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS odgovorili su da Republika Srpska  ima Zakon o upravljanju otpadom, kao i strategiju i republički plan istog imena, ali i da u stvarnom životu ima 3 regionalne deponije manje nego što bi trebalo.

Pročitajte još

– Strategijom upravljanja otpadom za period 2017-2026 predviđen je regionalni koncept upravljanja otpadom, prema kojem bi se na teritoriji Republike upravljanje otpadom organizovalo u 8 regionalnih centara – navode iz Ministarstva.

Priznaju da taj plan nije ispunjen i da u Srpskoj trenutno postoji 5 regionalnih deponija u funkciji: Banjaluka, Bijeljina, Zvornik, Prijedor i Doboj, kojim je obuhvaćeno ukupno 36 opština i gradova, od ukupno 64 lokalne zajednice, koliko ih u RS ima.

Samo 3 regionalne deponije, u Banjoj Luci, Zvorniku i Bijeljini, su sanitarne, dok se u Doboju i Prijedoru otpad još uvijek odlaže na nesanitaran način, priznali su u Ministarstvu. A štop se reciklaže tiče, mrka kapa.

– U Republici Srpskoj postoje samo dvije sortirnice unaprijed odvojenih sekundarnih sirovina, i to u Doboju, kao i jedna jednostavnija linija malog kapaciteta, od tonu i po na sat,  na deponiji u Banjaluci – navodi se u odgovoru Ministarstva.

Znači, ni stručnjaci ni revizori nisu ništa slagali. Republika Srpska se guši u smeću.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu