Priča ova nezadovoljna majka iz Banjaluke koja na sve načine pokušava da nađe mjesto za dijete u javnom vrtiću. Ali, to je nemoguće ako nisi član partije ili imaš neku dobru vezu.
-Dijete je na prošlom konkursu za javni vrtić bilo daleko ispod crte, pa su nam u Centru za predškolsko vaspitanje i obrazovanje između redova poručili da će biti teško i u ovom upisnom roku, u junu – priča ona.




Dodaje kako je sastanak ispred Gradske uprave Banjaluka fijasko, prije svega jer se odazvao mali broj ljudi i da su svi mnogo jači na riječima u Viber grupama, nego kada treba nešto konkretno uraditi.
-Ništa novo nismo čuli od nadležnih iz grada. Sva obećanja djeluju nestvarno, jer do sada ništa nije urađeno konkretno. Dvije subvencije nismo dobili, pa ćemo vidjeti hoće li nam isplatiti kako je rekla gradska menadžerka – kaže sagovornica Srpskainfo.
Diskriminacija
Ona je bila dio malobrojne grupe roditelja koja se juče odazvala i protestovala ispred Gradske uprave Banjaluka zbog subvenija, ali i diskriminacije između djece koja idu u javne i private vrtiće.
-Ne postoji politička opcija kojoj se nismo obratili i ponudili rješenje. Matematički, postoji novac koji je dovoljan da se sva djeca smjeste pod jedan krov i da sva djeca dobijaju jednako, da se ukine ova diskriminacija. Ali, to neće nikada se desiti, zato što mi nismo sposobni za to – rekao je Đorđe Konjević.
Neki od okupljenih roditelja pitali su zašto su djeca u javnom vrtiću bolja od djece koja idu u privatni vrtić i zašto se ona više vrednuju?
–Subvencije su odličan politički poen, ali ne rade posao, jer hoćete da izjednačite privatni i državni sektor, a ne kontrolišete državni sektor. Vi ne kontrolišete uopšte javni sektor koji bi prvo morali da iskontrolišete. Izbrišite subvencije, stavite svu djecu, svu djecu ovog grada, koja treba da ide u preškolsku ustanovu u Centar za preškolsko obrazovanje, i onda svakom djetetu isplaćujte jednak iznos novca. To je izvodivo, zato što je Gradska uprava osnivač i vlasnik Centra za predškolsko vaspitanje. Vaše je samo da to uradite – jedan je od prijedloga koji su roditelji iznijeli gradskom menadžeru Mirni Savić Banjac.
Izjednačavanje subvencija?
Ona im je rekla da je prijedlog budžeta upućen upravo na Skupštinu grada, a kada se budžet usvoji imaće se mogućnost da se subvencije dalje nesmetano isplaćuju.
-Negdje je cilj da se te subvencije izjednače. Smatramo da je 165 KM u javnim vrtićima zaista preniska cijena i nije objektivna. Predložićemo da podizanjem cijena u javnim vrtićima i balansom cijena sa subvencijama dođemo otprilike na istu ili što približnju razliku između privatnih preškolskih ustanova i javnih – rekla je Savić Banjac.
Na izjavu roditelja da se u ovom slučaju radi o čistoj diskriminaciji, Savić Banjac ga je upitala da li zna da je Ustavni sud rekao da nije diskriminacija? I poručila da ne može da prihvati tu tvrdnju.
Karlo Tomić, jedan od roditelja koji je bio ispred Gradske uprave, poručio je kako treba da se nađe ekonomska cijena i da sva djeca idu pod Centar za predškolsko obrazovanje i vaspitanje.
-Pa za one za koje nema mjesta, da idu u privatni vrtići, ali da svi dobijaju isto para i oni koji će biti u državnim i oni koji će biti u privatnim vrtićima – rekao je on.
Roditelji poručuju da još nisu dobili subvencije za mart, a krajnji rok za njihovu isplatu bio je 5. april. One za februar kasnile su 40 dana, a novac je uplaćen tek 14. aprila… Ističu da subvencije za boravak djece u javnim vrtićima iznose oko 480, a u privatnim 150 maraka. S druge strane, trošak za dvoje djece iz jedne porodice u javnim vrtićima košta 250, a u privatnim oko 700 maraka.
Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković krajem prošle godine je obećao da će, početkom ove, subvencije za privatne vrtiće sa 150 biti povećane na 200 KM. U obećanjima je otišao i korak dalje, poručivši da će, ubrzo nakon toga, biti izjednačene cijene koštanja javnih i privatnih vrtića.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu