Neki su u zatvoru završili zbog optužbi za korupciju, drugi zbog zloupotrebe položaja, a svi su našli svoju sudbinu u hladnim ćelijama, umjesto na luksuznim slavljima.
Jedni su već osuđeni, drugi su, za sada, samo pritvoreni, a spisak je poprilično dug.
Ministar bezbjednosti BiH Nenad Nešić uhapšen je krajem decembra u akciji MUP RS po nalogu Tužilaštva BiH zajedno sa direktorom firme “Ledžend” Mladenom Lučićem, te sadašnjim direktorom “Puteva RS” Milanom Dakićem.

Tužilaštvo BiH na teret im stavlja udruživanje radi činjenja krivičnih djela, zloupotrebu službenog položaja ili ovlaštenja i primanja mita.

Tužilaštvo je tada na ročištu za određivanju pritvora, između ostalog, iznijelo šokantne tvrdnje, da je Nešić za vrijeme mandata direktora u JP „Puteva RS“ primio više od milion maraka mita.
Međutim, nisu Nešić, Dakić i Lučić jedini koji su u Novu Godinu ušli iza rešetaka.
Bivši premijer FBiH Fadil Novalić, koji je u aferi “Respiratori” osuđen na četiri godine zatvora nalazi se u Vojkovićima od marta 2024. godine.

Novalić je osuđen za zloupotrebu položaja i ovlasti tokom nabavke stotinu respiratora iz Kine u vrijednosti 5,4 miliona evra, u aprilu 2020. godine, odmah nakon proglašenja vanredne situacije zbog pandemije korona virusa.
Osim njega, od marta 2024. u Vojkovićima se nalazi i Fahrudin Solak, bivši direktor Federalne uprave civilne zaštite (FUCZ).

Solak je za nabavku 100 respiratora iz Kine plaćenih 10,5 miliona KM osuđen na šest godina zatvora.
Njima društvo u Vojkovićima od 2. decembra pravi i bivši ministar odbrane BiH Selmo Cikotić.

Cikotić je osuđen na tri godine zatvora u aferi “Scout” jer je, kako je utvrđeno, oštetio budžet BiH za više od 9 miliona maraka.
Od ranije se u zatvoru nalazi i Kemal Čaušević, bivši direktor Uprave za indirektno oporezivanje BiH.

Čaušević je uhapšen je u junu 2014. godine, u okviru policijske akcije kodnog naziva “Pandora”, a suđenje mu je počelo 2017. godine.
U prvostepenom postupku bio je osuđen na devet godina zatvora zbog primanja mita i pranja novca. Ali, Sud BiH 26. maja 2023. godine oslobodio ga je krivičnog djela pranje novca, ali je presuđeno da mora vratiti 1,7 miliona KM nezakonito stečene imovinske koristi. Potvrđena mu je zatim kazna od pet i po godina zbog primanja mita.
U KPZ Zenica od novembra u pritvoru se nalazi i ministar u Vladi KS Bojan Bošnjak koji se sumnjiči za zloupotrebu položaja.

Bošnjak je uhapšen u akciji “Incitat”, a sumnjiči se da je davanjem pozitivnog mišljenja na izvještaj o strateškoj procjeni uticaja na životnu sredinu koji su mnogi ministri izbjegavali ocijeniti, htio legalizovati nezakonite urbanističke projekte gradnje na Bjelašnici. Krivično djelo okarakterisano je kao zloupotreba položaja ili ovlaštenja.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu