Društvo

(FOTO) ŠTA TAČNO SLAVIMO U Srpskoj ni 300.000 zaposlenih, prosječna plata nije stigla do 1.500 KM, ali ROŠTILJ čini da sve izgleda bolje

Sutra će miris roštilja tradicionalno da dominira, jer Prvi je maj, Međunarodni dan rada. Ali, iznad dima ćevapa i pečenja, i ove godine lelujaće i jedno ozbiljnije pitanje. Da li zaista imamo razloga da obilježavamo ovaj praznik?

Građevinski radnici na skeli
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Prema zvaničnim podacima, u Republici Srpskoj je u septembru prošle godine bilo zaposleno 289.689 ljudi. Prosječna neto plata u martu ove godine iznosila je 1.476 KM, a stopa nezaposlenosti je blizu 9 odsto.

Na prvi pogled brojke koje bi mogle djelovati ohrabrujuće. Ali, da li je tako?

Mnogi zaposleni u Srpskoj smatraju da prosječna plata nije realna slika, jer je visoko dižu zarade u javnom sektoru i IT industriji, dok većina radnika u trgovini, ugostiteljstvu ili proizvodnji prima znatno manje.

Pročitajte još

Dodajmo tome i rast cijena, stanarine, troškove hrane i goriva. I postavlja se pitanje da li je radnik u Republici Srpskoj danas uopšte u stanju da živi dostojanstveno?

Među velikim brojem nezaposlenih je mnogo mladih ljudi, stručnjaka i majstora. Mnogi su posao pronašli van granica, a oni koji ostaju – sve češće razmišljaju o istom putu.

Zato pitamo, da li Praznik rada treba ostati samo dan odmora ili dan kada se otvoreno govori o položaju radnika, pravima i platama koje ne prate troškove?

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu