Biznis

(FOTO) SVI DRUMOVI VODE NA ZAPAD Egzodus profesionalnih vozača iz BiH, taj se proces neće zaustaviti

Spoljnotrgovinska komora Bosne i Hercegovine (STK BiH) u kontinuitetu je zahtijevala rješavanje i još aktivno djeluje i ukazuje na važnost rješavanja pitanja ograničenog boravka vozača na teritoriji EU od maksimalno 90 dana u bilo kojem razdoblju od 180 dana, kao i pitanja dugih zastoja i zadržavanja vozila na graničnim prelazima sa Evropskom unijom (EU).

slovenija - vozaci kamioni
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Inicijative koje je Spoljnotrgovinska komora BiH pokretala i pokreće prema nadležnim organima u Bosni i Hercegovini i u Evropskoj uniji se moraju nastaviti jer se radi o dva ključna pitanja, zbog čijeg nerješavanja imamo, ne samo slučajeve vraćanja vozača sa hrvatske granice i slučajeve kažnjavanja vozača u državama članicama EU, nego i klasične deportacije vozača iz država članica Evropske unije. Kao posljedicu, imamo sve primjetniji nedostatak vozača i taj proces se neće zaustaviti, bez obzira na različite kampanje i pokušaje promocije tog zanimanja – rečeno je Feni u STK BiH.

Pročitajte još

Period kada smo imali trend samoinicijativnog odlaska vozača i traženja posla u zemljama zapadne Evrope je iza nas. Nakon toga je, kako navode iz STK, nastupio period kada domaći prevoznici počinju dodatno otvarati i firme u zemljama članicama Evropske unije, odvodeći vlastite ili neke druge vozače iz Bosne i Hercegovine.

FOTO: SREDOJE RADOJIČIĆ/USTUPLJENE FOTOGRAFIJE
FOTO: SREDOJE RADOJIČIĆ/USTUPLJENE FOTOGRAFIJE

U posljednje vrijeme se to pitanje dodatno aktuelizuje kod domaćih prevoznika, kako zbog zadržavanja na graničnim prelazima i uvođenje dodatnih pravila za prevoznike izvan EU, tako i zbog pravila boravka vozača unutar EU od maksimalno 90 dana u bilo kojem periodu od 180 dana.

Preciznih podataka o broju vozača koji nedostaju nema, osim čestih izjava prijevoznika kako im nedostaje jedan ili više vozača, koje ne mogu naći na tržištu. Kako putnike, robu i repromaterijale u i iz Bosne i Hercegovine, u najvećoj mjeri prevoze domaći prijevoznici (jer zbog stanja naše infrastrukture i gužvi na graničnim prelazima, strani prevoznici ne iskazuju interes za našim prijevoznim tržištem), jasno je da možemo doći u poziciju da nismo u mogućnosti odgovoriti na iskazane potrebe za obavljanje prevoza putnika ili pojedinih roba i repromaterijala – dodaju iz STK.

Profesionalni vozači iz BiH vrlo lako nađu posao u zemljama EU-a, a u posljednje vrijeme velika je potražnja za vozačima s tzv. ADR licencijom (vozači koji su položili ispit za prevoz opasnih i tekućih tvari).

U STK BiH ističu da postoji nedostatak svih, pa tako i ovih vozača.

– I pored niza pokušaja da se prevoz opasnih materija uredi barem okvirnim zakonom na državnom nivou, još se postupci provode na osnovu propisa entiteta, prema kojima je entitetskim ministarstvima prometa i ministarstarstvima unutrašnjih poslova data nadležnost za uređenje područja stručnog osposobljavanja, provođenja ispita i sertifikovanja u oblasti prevoza opasnih materij   dodali su iz STK BiH.

Krajem marta dogovorena su nova pravila o vozačkim dozvolama u EU koja sadrži brojne novosti, posebno za mlade vozače. Iz STK BiH pojašnjavaju da su Savjet Evropske unije i Evropski parlament zapravo postigli privremeni dogovor o ažuriranju Direktive o vozačkim dozvolama i da tek predstoji procedura usvajanja.

Zbog toga je, napominju iz STK BiH,  potrebno sagledati konačno usaglašene odredbe kojima se mijenja ta direktiva i tek onda analizirati njen mogući učinak.

U STK BiH smatraju da najavljene izmjene mogu imati određeni učinak u zemljama članicama Evropske unije, ali nije realno očekivati njen značajan uticaj na profesionalne vozače u Bosni i Hercegovini.

Jedna od novina odnosi se na snižavanje dobne granica za dozvolu za vozače kamiona s 21 na 18 godina, a za vozače autobusa s 24 na 21 godinu zbog manjka profesionalnih vozača.

– Udruženja prevoznika STK BiH su upućivala inicijative za smanjenje starosne granice vozača, ali te inicijative nisu još uvijek prihvaćene i realizovane. Takva odredba u Evropskoj uniji će vjerovatno imati uticaja na prilagođavanje legislative i u Bosni i Hercegovini, ako ne zbog razumijevanja potreba transportne industrije, a onda barem zbog obaveze usklađivanja naše legislative sa legislativom Evropske unije – naveli su za Fenu iz Spoljnotrgovinske komore BiH.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu