Iz poslovne zajednice upozoravaju da je deficit radne snage jedan od glavnih problema sa kojim se naša privreda suočava. Glavni razlog za ovaj trend je, kako privrednici smatraju, nedovoljna informisanost učenika i njihovih roditelja o mogućnostima i prednostima koje deficitarna zanimanja pružaju, te odsustvo kvalitetne praktične nastave tokom školovanja.
S ciljem da se podstakne upis učenika u ona zanimanja koja su potrebna tržištu rada, a za koja učenici pokazuju najmanje interesovanja, Vlada Srpske je, od školske 2020/2021, uvela stipendiranje deficitarnih zanimanja.
U namjeri da podstaknu male maturante da upišu neko od deficitarnih zanimanja, srednje škole su već krenule u neobičnu kampanju.
Naime, na pojedinim osnovnim školama već su izlijepljeni plakati, na kojima stoji koje benefite sobom nosi upis za određeno zanimanje.

Primjera radi, na plakatima banjalučke Poljoprivredne škole naveden je plan upisa, te podatak da će svaki svršeni osnovac koji upiše za mesara ili kuvara, dobiti mjesečnu stipendiju od 100 KM, te da će mu biti plaćen prevoz.
U planu upisa navedeno je da ova škola u predstojećoj školskoj godini planira upis 20 pekara i 12 mesara…
Osim ovih zanimanja Srpskoj nedostaje i zanatlija u građevinarstvu, vozača, konobara, auto-mehaničara, električara…
U prve razrede srednjih škola u Republici Srpskoj za školsku 2025/2026. godinu predviđen je upis učenika u 81 zanimanje u ukupno 13 struka.
– S ciljem usklađivanja obrazovanja i tržišta rada i kao podsticaj upisu učenika u zanimanja trećeg stepena koja su potrebna tržištu rada, planirane su stipendije učenicima koji upisuju deficitarna zanimanja, a koje obezbjeđuje Vlada Srpske – saopštili su ranije iz MPiK.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu