Banjaluka

(FOTO) Volonteri uzvraćaju udarac "Dok je azil na Manjači bio zatvoren, psi su se mučili, bilo je i bruceloze, a danas je nema"

Ne želimo se ni sjećati kako su se psi patili, dok su vrata azila na Manjači bila zatvorena, poručili su borci za prava životinja iz Banjaluke, reagujući na optužbe da su oni odgovorni što psi iz prihvatilišta slobodno šetaju i šire zarazu.

mila sarić u azilu za pse na manjači
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Dok su vrata azila bila zatvorena, nismo mogli da vidimo kako psi žive i šta se sa njima radi, a samim tim ni da tražimo ili ponudimo pomoć. Sad smo vidjeli patnju kojoj su psi bili izloženi, tražimo pomoć i sretni smo zbog podrške, koju smo dobili od brojnih sugrađana i komšija – poručili su za Srpskainfo volonteri, koji se okupljaju kod Megafona na trgu Krajine.

Što se tice zaraze brucelozom, tvrde volonteri, ta zaraza je bila prisutna dok je azil bio u nadležnosti Vet centra, u martu 2023.

azil za pse na manjači
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
azil za pse na manjači
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
azil za pse na manjači
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
azil za pse na manjači
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Trenutno u azilu bruceloze nema. U azilu jeste prisutan parvo virus, pa apelujemo da radnici zaposleni u azilu ne unose nove pse. U toku je i prijava za utvrdjivanje odgovornosti povodom unošenja 10-tak zaraženih pasa u azil – poručuju volonteri, čije je prouke prenijela zaštitnica životinja Mila Šarić.

Parvo virus, kako navode, nije opasan za ljude, ali jeste za pse.

Psi brzo oboljevaju, i ukoliko nema veterinarskog tretmana u umiru u mukama – upozoravaju oni.

Pročitajte još

Volonteri, koji su, otkako je azil otvoren za posjete, aktivno uključeni u pomaganje psima, ističu da su uslovi na Manjači još uvijek loši, jer psi nemaju ispuste i adekvatne uslove za boravak.

Zbog toga oko 100 pasa konstantno boravi u zatvorenom hangaru. To je pogubno po njihovo fizičko i psihičko zdravlje, na šta volonteri svakodnevno upozoravaju Gradsku upravu – ističu zaštitnici životinja.

Kažu da je primjećen napredak u saradnji sa Gradom, koji je angažovao veterinara i da, zahvaljujući tome, psi sada po prvi put imaju liječenje i mimo uobičajene veterinarske obrade.

Građani slobodno mogu doći u azil i pomoći u njegovoj izgradnji, prošetati pse i uljepšati im bar jedan dan života. Napredak je mali, ali opet veliki za pse na Manjači – poručuju volonteri.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu