Banjaluka

(FOTO) Vrijedne ruke stvaraju bogatu tradiciju: Čuvari kulture "Kolo srpskih sestara" decenijama pružaju pomoć onima kojima je potrebna

Čuvari kulturne baštine i tradicije, “Kolo srpskih sestara” iz Banjaluke, decenijama pružaju humanitarnu pomoć onima kojima je to najpotrebnije, a pored toga bave se i vezenjem peškira, koji poseban značaj dobijaju na svadbama i krštenjima.

(FOTO) Vrijedne ruke stvaraju bogatu tradiciju: Čuvari kulture "Kolo srpskih sestara" decenijama pružaju pomoć onima kojima je potrebna
FOTO: YOUTUBE/SCREENSHOT

Peškiri, koje stvaraju vrijedne ruke članica “Kola”, nisu obični komad platna, već su u njima isprepleteni ljubav i pažnja, a u sebi čuvaju bogatu tradiciju, koja se prenosi sa koljena na koljeno.

Predsjednica banjalučkog “Kola srpskih sestara” Bosiljka Herbez rekla je za Glas Srpske da svakodnevno mnogo žena, članica udruženja, posvećeno radi na svakom detalju koji je sa velikom pažnjom izvezen na peškiru.

– Svoje radove prodajemo u Hramu Hrista Spasitelja, a zainteresovanost građana varira iz dana u dan. Nažalost, malo žena je zainteresovano za ovakvu vrstu umjetnosti pa nekada nismo u mogućnosti da napravimo veliki broj peškira, koliko znaju biti traženi – rekla je Herbezova.

Prema njenim riječima, sama izrada nema određen period, jer sve zavisi od spretnosti i brzine vezilje.

– U “Kolu srpskih sestara” svaki peškir nosi priču, svaki bod nosi tradiciju, a svaka sestra nosi ljubav prema svojoj zajednici. Za jedan vez nam je potrebno obično platno i konac, koji nabavljamo u prodavnicama metraže i pozamanterije – navela je ona.

Prema njenim riječima, materijal kupuju od prodaje radova, ali i od pomoći humanih ljudi, ali i grada te cijena peškira zavisi od same dužine i veza, a najčešće čipka krasi rubove.

– Pomoć grada ne izostaje, na godišnjem nivou nam uvijek pomognu, ali i onda kada mi sami zatražimo pomoć – rekla je Herbezova.

Ona je dodala da im grad pruža veliku podršku kada su neke proslave u pitanju, jer od njih kupuju slavne kolače i žito.

– Pravili smo kolače sada za proslavu Svetog Save u Hramu Hrista Spasitelja, ali podrušku imamo i od Boračke organizacije, jer i za njih nekada znamo praviti šta im zatreba – pojasnila je Herbezova te istakla da za njihove radove interesovanje pokazuju i turisti.

Kako je navela, imaju gotovo 50 članica udruženja, ali im uvijek dobro dođe još koji par ruku.

– Volonteri su uvijek dobrodošli u naše udruženje. Pomažemo starim i iznemoglim ljudima, višečlanim porodicama, borcima i onima koji nam se, mimo ovih kategorija, obrate za pomoć – istakla je ona i dodala da u udruženju ne manjka volontera iz srednje škole, ali i onih koji su zaposleni pa nađu vremena za humanitarni rad.

“Kolo srpskih sestara”, od osnivanja, neprestano se angažuje te podijele oko 400 paketa, a mališane i njihove porodice naročito usrećuju za Božić, Vaskrs i za Svetog Nikolu, kada organizuju podjelu paketića najmlađima.

Podrška

Narodni poslanik Nebojša Drinić nedavno je posjetio “Kolo srpskih sestara” i donirao štampač ovom udruženju. Bosiljka Herbez zahvalila je Driniću na interesovanju da pomogne u njihovom radu, ali i na poklonu.

– Drago nam je što mladi ljudi, kao Drinić pokazuju interesovanje za humanitarna udruženja i naš rad. Zahvalni smo mu na poklonu i dogovorili smo se da ćemo nastaviti saradnju na obostrano zadovoljstvo – rekla je Herbezova.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu