Naime, more koje je Olsen slikao trebalo bi da bude zaleđeno, ali se zbog visokih temeperatura otopilo do razmjera da se pretvorilo u jezero. Ispod vode nalazi se led, debljine 1,2 metara, ali površina ledenog pokrivača se otopila do takvih razmjera da led nije ni vidljiv.
Drastično topljenje leda zabilježeno je širom ostrva. Na Grenlandu su i ranije zabilježene faze pojačanog topljenja leda, ali ne u ovim razmjerama, pa se trenutna situacija na ovo ostravu smatra ekstremnom.
Tačka bez povratka
Zbog klimatskih promjena masivni ledeni pokrivač Grenlanda topi se brže nego što se prethodno mislilo i sada je možda prekasno da se uradi bilo šta povodom toga, pokazalo je istraživanje s početka godine.
@SteffenMalskaer got the difficult task of retrieving our oceanographic moorings and weather station on sea ice in North West Greenland this year. Rapid melt and sea ice with low permeability and few cracks leaves the melt water on top. pic.twitter.com/ytlBDTrVeD
Rasmus Tonboe (@RasmusTonboe) June 14, 2019
Grenlandski led se tokom istorije topio u ciklusima, usljed prirodnih fenomena, ali je rast temperature ubrzao ovaj trend.
Prema istraživanju koje je objavljeno u naučnom žurnalu “Priroda”, grenlandski ledeni pokrivač, koji sadrži dovoljno vode da podigne nivo mora za sedam metara, otapa se “neviđenom brzinom”, za 50 odsto većom od predindustrijskih nivoa, a za 33% od nivoa u 20. vijeku.
Majkl Bevis, profesor geodinamike na Univerzitetu Ohajo i autor studije, kaže da je njegov tim otkrio da je čovječanstvo prešlo “tačku bez povratka” kad se radi o borbi protiv klimatskih promjena, piše Blic.
Sve što sada možemo da uradimo je da se prilagodimo i ublažimo dalje globalno zagrijavanje – prekasno je da prođemo bez posljedica. Ovo će uzrokovati dodatno povećanje morskog nivoa. Posmatramo kako ledeni pokrivač dolazi do kritične tačke – istakao je Bevis.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu