Društvo

Godine siromašnih milionera: Sjećate li se hiperinflacije i Djeda Avrama, najčuvenijeg guvernera u istoriji Jugoslavije

Prošlo je 30 godina od super dinara Dragoslava Avramovića, čuvenog guvernera Narodne banke Jugoslavije, koji je u samo nekoliko dana zaustavio razarajuću hiperinflaciju i napravio ekonomsko čudo.

DRAGOSLAV AVRAMOVIĆ
FOTO: EMIL ČONKIĆ/RAS SRBIJA

O godinama u kojima smo bili milijarderi, a nikada siromašniji, i o programu Dragoslava Avramovića koji je tome stao na kraj, na “Blic” televiziji su govorili njegovi nekadašnji saradnici i prijatelji Pavle Petrović, Nebojša Savić, Radojka Nikolić i Ljubodrag Savić.

Avramović se pojavio kao spasilac u vrijeme bijede i očaja. Država se raspadala, a veze između nekada bratskih naroda kidane su ratovima.

Za oružjem, došle su sankcije i kazna međunarodne zajednice. Ono što je od države ostalo i zvalo se Savezna Republika Jugoslavija, našlo se pod potpunom međunarodnom blokadom.

Zemlja je tonula u ekonomsko beznađe. Privreda je posrtala, rafovi se praznili, dinar je iz dana u dan gubio vrijednost, spirala inflacije zavrtjela se već početkom 1992.

Raj za švercere, dilere i špekulante

Cvjetala je jedino siva ekonomija – raj za špekulante, dilere, švercere. Teret krize dijelili su jednako svi ostali: radnici u fabrikama, lekari u bolnicama, profesori na univerzitetima, novinari, prodavci, stručnjaci. Svi izjednačeni, ali u nemaštini – prisjeća se novinarka Radojka Nikolić.

Profesor Ekonomskog fakulteta, Ljubodrag Savić dobro pamti da je plata profesora univerziteta iznosila svega pet maraka.

Rupa u budžetu bila je nezakrpiva, a država je problem rešavala besomučnim štampanjem novca, dodavanjem nula, brisanjem nula, ponovnim štampanjem i tako u krug.

Štamparija u Topčideru nije mogla da naštampa novca koliko treba, iako je praktično radila neprekidno.

 Novčanice su bile crvene, pa su za mjesec dana bile zelene. Pa je bio jedan lik, pa je bio drugi lik – kaže Ljubodrag Savić.

Milion dinara za kilu krompira

Sve su to bili jasni simptomi hiperinflacije, koja je krajem 1993. i naročito početkom 1994. neobuzdano divljala – cijena jednog hljeba ili kilograma korompira računala se u milionima dinara.

Svega se seća saradnik i prijatelj Dragoslava Avramovića, Nebojša Savić. Radio je tada u Ekonomskom institutu i kasnije bio dio tima ekonomista koji će pripremiti Program monetarne stabilizacije. Sve je, kaže, počelo slučajnim razgovorom na ulici.

– Izlazim iz instituta, idem kući i ulicu prelazi i dolazi pred ulaz Nikola Stanić. Nikola Stanić je važan u cijeloj ovoj priči, jer bio na direktnoj vezi sa Slobodanom Miloševićem, kao i sa dvojicom vrlo važnih, uticajnih I vlasti bliskih ekonomista. Rekao mi je: znaš šta, Nebojša, ovo više ne može ovako da ide, treba nešto da se preduzme – priča Nebojša Savić.

Pročitajte još

Tako je početkom jeseni grupa ekonomskih stručnjaka, uključujući i one sa Instituta ekonomskih nauka i Ekonomskog fakulteta, počela da radi i priprema program kojim će zaustaviti inflaciju i vratiti vrednost domaćoj valuti.

Ključni akter u grupi je bio Dragoslav Avramović, koji će u proljeće 1994. postati guverner Narodne banke Jugoslavije.

On je Slobodanu Miloševiću, bez uvijanja, reako da hiperinflacija zasigurno vodi zemlju u propast.

Uprkos otporima, Avramovićev program je startovao. Zvučao je jednostavno – jedan dinar, vrijedio je jednu njemačku marku i za nju je mogao da se menja.

A ključ uspjeha je bilo povjerenje građana u, kako su ga nazvali “Deda Avrama”, ekonomskog stručnjaka sa bogatim međunarodnim iskustvom, koji je 30 godina radio u Svjetskoj banci i došao kao spasilac iz bijelog svijeta.

Smjenjen zbog privatizacije

Avramovićevi saradnici njegov program smatraju kreativnim, neobičnim, možda i genijalnim, ali prije svega hrabrim. Jer nikada pre niko nije uradio ono što je Avramović – program suzbijanja hiperinflacije sproveden je bez ikakve spoljne pomoći, koja je je zbog sankcija, bila potpuno nedostupna.

I baš zato – oni koji su početkom 90-tih u Avramoviću vidjeli spasioca, ni 30 godina kasnije nisu zaboravili svog omiljenog guvrenera.

Svojim super dinarom, taj super djeda je vratio je građanima njihove plate i penzije, vratio je vrijednost novcu, vratio je nadu. I sve je to opjevano u pesmi pank-rok bend iz Novog Sada.

Sve je na svoj način, u knjizi, pribilježila i novinarka, tada Politike, Radojka Nikolić, koja je sa Avramovićem za godinu dana uradila 60 intervjua. To joj se, kaže, više nikada u karijeri nije ponovilo.

Ipak spasilac je na kraju priče smijenjen.

Namjeravao je da sa grupom ekonomista -saradnika, nakon potpisivanja Dejtonskog sporazuma,  uđe u reforme, odnosno u privatizaciju privrednog i bankarskog sistema.

Avramović pokušava da uspostavi kontakte sa Međunarodnim monetarnim fondom, kako bi dobio profesionalnu ali i finansijsku pomoć.

Tada nastaje razlaz između Avramovića i Koste Mihajlovića, koji se vremenom produbljivao.

– Vi u stvari izmičete stolicu tadašnjoj vlasti i tadašnjoj ekonomskoj eliti koja se, naravno, pobunila. To je bio suštinski razlog za njegovu smjenu – priča Pavle Petrović.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu