Tim povodom potpredsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Milan Petković rekao je za Srpskainfo da je Ustav Republike Srpske po svojoj definiciji najviši, ne samo pravni nego i politički akt, te da on podržava donošenje novog Ustava.
– Ustav mora u svakom trenutku da odražava jednu politiku, ali i da bude reprezent društvenog uređenja, u ovom slučaju Republike Srpske, da definiše na koji način će u budućnosti funkcionisati Srpska i koje vrijednosti će zagovarati i reprezentovati – kaže Petković.

On ističe da je činjenica da je Ustav Srpske narušavan oduzimanjem određenih nadležnosti i nasilnim promjenama godinama.
– Prije svega nelegalnim odlukama visokog predstavnika, koje prestavljaju akt pravnog nasilja koji je činjen u proteklom periodu – kazao je Petković.
Istakao je da bi bilo dobro da se ide sa izmjenama i dopunama Ustava.
– Sigurno da postoje potrebe, ali da se napravi jedna kvalitetna radna grupa koja bi radila na tim izmjenama. Sigurno da Srpska ima stručnjaka koji mogu to, ne samo pravnika, nego i političara. Mogao bi se napraviti širi konsenzus u Narodnoj skupštini koji bi podržao takve izmjene – zaključio je Petković.

Garancija za ravnopravnost građana Srpske
Od desetak konstitutivnih akata koji su ustavnopravna osnova za stvaranje Republike Srpske dva su najbitnija – Deklaracija o proglašenju Republike Srpske i Ustav Republike Srpske. Skupština srpskog naroda BiH Deklaraciju je donijela 9. januara 1992, a Ustav 28. februara 1992. godine.
Jednoglasno usvojen na temeljima Deklaracije o osnivanju, prvi Ustav Republike Srpske garantovao je punu ravnopravnost i jednakost naroda i građana Republike.
Kao najviši konstitutivni pravni akt utvrdio je tip uređenja, sistem orgnizacije vlasti i sve druge poluge sistema, a istog dana donesen je i Ustavni zakon koji je omogućio njegovu primjenu i funkcionisanje same Republike.
Ustav je donesen s prvobitnom namjerom da se spriječi prerano priznanje BiH i da se međunarodni faktori upozore i urazume da počnu da vode ozbiljne razgovore o unutrašnjem uređenju BiH, jer ono koje je postojalo po Ustavu BiH iz 1974. nije moglo održati unutrašnji mir i nacionalnu ravnotežu.
Ustav je najvažniji dokument koji potvrđuje kontinuitet postojanja i funkcionisanja demokratskih institucija i državotvornosti Republike Srpske u okviru BiH.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu