Banjaluka

GRAD NAPRAVIO PROCEDURU ZA NOVE ZAPOSLENE Nema prvog radnog dana bez uputstva i mentora

Gradska administracija ima razne propise, pravilnike, smjernice ili uputstva za različite oblasti djelovanja i od te vrste regulacije nije mogao pobjeći ni prvi radni dan onih koji nikada nisu ranije radili u upravi Grada.

GRAD NAPRAVIO PROCEDURU ZA NOVE ZAPOSLENE Nema prvog radnog dana bez uputstva i mentora
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

To pitanje je regulisano kroz Uputstvo o uvođenju novozaposlenog u posao u Gradskoj upravi koje je nedavno objavljeno u gradskom službenom glasniku.

Radi se o samo jednom u moru različitih uputa ili propisa koje Grad donosi a  koje su izgleda neophodni da bi administracija funkcionisala.

U tom dokumentu je do sitnih detalja definisano koje su obaveze gradskih službi te radnika koji se prvi put zapošljava u Upravi grada a ne odnosi  se na pripravnike, volontere, studente na praksi i imenovana lica.

Sve počinje sa prvim radnim danom kada novi radnik dobija informacije o plati, te primanjma na osnovu minulog rada, prevoza, toplog obroka te kada ga sljeduju godišnji i dnevni odmor i slično.

Predaje radnu knjižicu, preuzima Kodeks ponašanja, Pravilnik o zaštiti ličnih podataka te potpisuje izjavu da je upoznat sa sadržinom ta dva dokumenta – navedeno je u ovom Uputstvu.

Nije zanemaren i poslodavac pa su navedeni posupci koje mora da ispuni, korak po korak. Tako je obaveza nadležnog Odsjeka za ljudske resurse da prvog dana stupanja na rad zaposlenog formira njegov personalni dosije te evidentira ga u nekoliko baza podataka.

Kada se ispune ti postupci onda se dostavljaju zaposlenom propisi o organizaciji Gradske uprave, te oni kojima se regulišu prava i obaveze iz radnog odnosa na službeni mejl ili u štampanom obliku. Kada se završi ta procedura zaposleni se upućuje u organizacionu jedinicu u kojoj je raspoređen, gdje ga dočekuje rukovodilac.

Da ne dođe do zabune, Uputstvo je i u ovom slučaju jasno definisalo šta sljedi, tako rukovodilac upoznaje zaposlenog sa informacijama o Gradskoj upravi, nadležnostima i opisom poslova, pravilima ponašanja, kao i na koji način će ići njegova obuka. Nakon toga obaveza rukovodioca je da odredi osobu koja će biti mentor novom radniku.

– Mentor u periodu od trideset dana prati rad novozaposlenog i daje mu objašnjenja, uputstva i savjete – navedeno je u Uputstvu.

Nakon isteka tog roka mentor dostavlja izvještaj o napretku novog radnika sa konstatacijom da je spreman za samostalni rad ili sa prijedlogom da se postupak uvođenja produži za još trideset dana.

U ovom Uputstvu nije zaboravaljena ni oprema za rad. Tako da se za  novozaposlenog mora podnijeti zahtjev za dodjelu računara, skenera, štampača te za pristup internetu, elektronskoj pošti i fajl serveru te za dodjelu korisničkog naloga specijalizovanim aplikacijama.

Mentori imaju pune ruke posla

Spisak informacije ili lekcija koje mentor mora da nauči novozaposlenog je podugačak, između ostalog ga mora upoznati sa:

– sa nadležnošću i ulogom Gradske uprave te njenim odnosom prema državnim organima i institucijama te obavezama prema građanima.

– sa nadležnošću, unutrašnjom organizacijom i poslovima organizacione  u kojoj radi te njegovog radnog mjesta

– sa zakonskim i podzakonskim propisima i odredbama upravnog postupka i kancelarijskog poslovanja

– načinom komunikacije organizacionih jedinica Gradske uprave i građana u postupku ostvarivanja njihovih prava i obaveza;

– zaštitom na radu i opasnostima prilikom izvršavanja pojedinačnih poslova

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu