Društvo

GRAD POSTAJE VELIKO GRADILIŠTE Ambiciozna Strategija razvoja u Gradiški

Strategijom razvoja koja je u proceduri Skupštine opštine Gradiška, tokom naredne tri godine, planirana su ulaganja u ekonomski i društveni razvoj te unapređenje životne sredine u iznosu od 140 miliona KM.

GRAD POSTAJE VELIKO GRADILIŠTE Ambiciozna Strategija razvoja u Gradiški
FOTO: MILAN PILIPOVIĆ/RAS SRBIJA

Već sada je izvjesno da Gradiška postaje veliko gradilište kojim se ubrzano unapređuje život u ovoj sredini, uvjerava Zoran Adžić, opštinski načelnik.

On kaže da su ove godine izgrađeni mnogi objekti infrastrukture u selima, a započeli kapitalni projekti u gradskoj zoni te Novoj Topoli i Gornjim Podgradcima.

Primarni poslovi su modernizacija i dogradnja sistema snabdijevanja vodom, izgradnja privrednih kapaciteta sa naglaskom na poslovne zone u Novoj Topoli i Gradiški, jačanje sektora poljoprivrede, rekonstrukcija gradskih ulica i trgova. Stvoreni su uslovi za dogradnju sportske dvorane te drugih sportskih objekata – kaže Adžić.

On je zajedno sa direktorom Misije USAID-a u BiH Piterom Dafijem pustio u upotrebu prečistač otpadnih voda u Agroindustrijskoj zoni u Novoj Topoli.

Prečistač je izgrađen u okviru USAID-ovog projekta „RAST”, a realizovala ga je međunarodna organizacija CRS.

USAID je za izgradnju prečistača otpadnih voda donirao 520.000 KM, a lokalna uprava uložila još 700.000 KM za izgradnju primarane kanalizacione mreže.

– Ovo je veoma značajan projekat za Agroindustrijsku zonu u Novoj Topoli, gdje želimo privući investitore i otvoriti radna mjesta. Izgradnjom prečistača stvoreni su uslovi za dalju izgradnju kanalizacione mreže u poslovnom kompleksu te Nova Topola – rekao je Adžić.

Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija
Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija

Za potpuno infrastrukturno opremanje topolske agroindustrijske zone, navedeno je u Strategiji razvoja, planirano je ulaganje 3.700.000 KM. Osim toga, istim planskim dokumentom definisano je da će u Poslovnu zonu Liman blizu novog graničnom prelaza, do 2021. godine biti uloženo 4.000.000 KM.

Kompanija „ITC Zenica” završila je izgradnju Graničnog prelaza Gradiška. Objekat djeluje impozantno i opravdano je ponio epitet najvećeg i najmodernijeg graničnog prelaza u BiH. Nakon skorašnjeg tehničkog prijema, konačno će biti riješen problem koji opterećuje Gradišku godinama, a to su ogromne gužve u gradu zbog velikog broja kamiona na ulicama.

Foto: Milan Pilipović/RAS Srbija
Foto: Milan Pilipović/RAS Srbija
Carinski terminal Gradiška

Granični prelaz Gradiška ima šest ulaznih i šest izlaznih traka, 100 parking mjesta za teretna vozila, devet moderno opremljenih objekata, petnaest kontrolnih kabina, tri nadstrešnice ukupne površine preko pet hiljada kvadrata. Inače, druga faza izgradnje carinskog terminala i graničnog prelaza koštala je preko 14 miliona KM.

Ipak, novi granični prelaz puni smisao i funkciju dobiće tek izgradnjom međudržavnog mosta preko Save za koji su u toku tenderi. Istovremeno, građevinari laktaške „Niskogradnje“ zajedno sa kooperantima grade put od Gornjih Podgradaca do Mrakovice. Urađeno je pet i po kilometara, a do kraja godine planiran je završetak još tri i po kilometra puta.

Investitor je JP „Putevi RS“, a kompletna dionica od Gornjih Podgradaca do Mrakovice dužine 20 kilometara košta 31 milion KM. Planirano je da ovaj posao bude završen naredne godine.

Strategojom razvoja koja je u fokusu u gradu na Savi planirano je proširenje zgrade gradske OŠ “Danilo Borković“, izgradnja vrtića u prigradskom naselju Brestovčina, rekonstrukcija vrtića „Pčelice“ i srednjoškolskog restorana za potrebe praktične nastave, poboljšanje energetske efikasnosti u školama u Turjaku i Lamincima, Gimnaziji, „Kulturnom centru“, adaptacija Većnice, Sokolskog doma, Crvenog krsta, izgradnja sportskih terena u kompleksu „Kozara“, doma za invalide, ambulanti u Donjoj Jurkovici, Orahovi, vodovoda u Gašnici i Orahovi.

Za poljoprivredu 2,5 miliona KM

Za razvoj poljoprivrede u navedenom periodu u gradiškoj opštini planiraju utrošiti više od 2,5 miliona KM, tvrde u opštinskom odjeljenju za privredu.

Prednost će imati izgrdanja sistema za navodnjavanje, sanacija majdana, podrška integralnoj proizvodnji, izgradnja etno-sela Subotići na vrhu Kozare. Za sprovođenje ovih poslova zadužena su gotovo sva javna preduzeća, opštinske službe, ustanove i organizacije.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu