Pošto je izabrala za vantjelesnu donora bijele rase, bila je zatečena kada je vidjela da njeno dijete ima tamnu boju kože.
DNK test
Kako prenosi Biznis Insajder, nakon što je uradila DNK test i kontaktirala kliniku, Mari je saznala da joj je greškom ubačen embrion drugog para.
Iako dijete nije bilo genetski njeno, kao samohrana majka razvila je snažnu emotivnu povezanost s njim. Međutim, samo pet mjeseci nakon porođaja, izgubila je starateljstvo nad djetetom u korist njegovih bioloških roditelja – para čiji je embrion klinika slučajno implantovala u njen organizam.
– Nikada se nisam osjećala toliko povrijeđeno – izjavila je Mari na konferenciji za medije zajedno sa advokatskom kancelarijom Peiffer Wolf, specijalizovanom za slučajeve ličnih povreda.
Dodala je da se osjeća “emocionalno i fizički slomljeno” jer je bila primorana da se odrekne djeteta koje je doživljavala kao svoje sve do njegovog rođenja.
Skrivala dijete od porodice
Mari je dugo željela dijete i izabrala je donora sa fizičkim karakteristikama sličnim njenim – bijelac s plavim očima i svijetlom kosom.
Čim je rodila bebu, istovremeno je osjećala sreću i strah, jer je odmah znala da nešto nije u redu.
– To je trebalo da bude najsrećniji trenutak u mom životu, i zaista jeste bio – ali istovremeno i najstrašniji – izjavila je.
Zbog sumnji koje su je mučile, nije objavljivala slike djeteta na društvenim mrežama niti ga predstavljala porodici, znajući da će i oni imati pitanja na koja neće moći da odgovori.
Pravna bitka i gubitak starateljstva
Mjesec dana nakon porođaja, DNK test je potvrdio da nije u srodstvu s djetetom.
Do marta 2024. godine, četiri mjeseca nakon porođaja, klinika Coastal Fertility Specialists priznala je grešku. Kontaktirali su biološke roditelje djeteta, koji su potom pokrenuli tužbu protiv Mari kako bi dobili starateljstvo.
Mari je angažovala advokate u nekoliko saveznih država kako bi pokušala da zadrži dijete, ali je nakon drugog DNK testa njen pravni tim savjetovao da odustane od borbe i preda dijete biološkim roditeljima.
U maju 2024. godine, Mari je pristala na to i od tada više nije vidjela dijete.
– Nositi dijete, zavoljeti ga, roditi ga i stvoriti tu jedinstvenu vezu između majke i bebe, samo da bi mi bilo oduzeto… Nikada se neću potpuno oporaviti od ovoga – rekla je Mari.
Uprkos ovom traumatičnom iskustvu, odlučila je da ponovo pokuša vantjelesnu oplodnju – ovog puta u drugoj klinici.
– Nadam se da ću nastaviti svoje putovanje ka majčinstvu u narednih godinu ili dve – izjavila je, a piše Daily Mail.
Izvinjenje klinike i pravne posljedice
Klinika Coastal Fertility Specialists uputila je izvinjenje putem saopštenja za Asošijeted pres, nazivajući incident „nezabilježenom greškom koja je dovela do zamjene embriona.“
– Ovo je bio izolovan slučaj i nijedan drugi pacijent nije pogođen – naveli su iz klinike, dodajući da čine sve kako bi ispravili posljedice ovog događaja.
Advokat Adam Vulf, koji zastupa Mari, istakao je da je ova klinika već imala slične incidente, uključujući slučajeve u kojima su embrioni ispušteni na pod ili pomiješani sa pogrešnim spermatozoidima i jajnim ćelijama.
– Fertilitet klinike rade veoma važan posao – rekao je Vulf.
– Ali uz taj posao dolazi i ogromna odgovornost. Kada naprave greške, posljedice su životno promjenljive – dodaje.
Mari traži odštetu veću od 75.000 dolara zbog duševne patnje i emotivnog stresa koji joj je klinika prouzrokovala.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu