Ranije su u penziju otišle sudije Miodrag Simović i Mato Tadić. Ustavni sud više od godinu radi u nepotpunom sazivu, a sve zbog toga što nadležne entitetske vlasti odbijaju imenovati nove sudije.
– Ustavni sud Bosne i Hercegovine u narednom periodu nastavlja sa radom u plenarnoj sjednici, koju će od 2. januara 2024. godine činiti troje domaćih i troje međunarodnih sudija. Naime, trenutno zbog nepopunjenosti Ustavni sud nije u mogućnosti da odlučuje u Velikom vijeću, koje čini šest domaćih sudija, naveli su za Oslobođenje iz Ustavnog suda BiH.
Podsjetimo, u ovom sudu postoji Malo vijeće, koje čine predsjednica i dva potpredsjednika Ustavnog suda i oni odlučuju jednoglasno o administrativnim pitanjima i donošenju privremenih mjera. Ljetos je, nakon najave sudije iz RS Zlatka Kneževića da se povlači u prijevremenu penziju, bio doveden u pitanje i rad na plenarnim sjednicama.
Mogu i bez sudija iz RS
U Pravilniku po kojem radi Ustavni sud BiH bila je odredba da sjednici moraju prisustvovati najmanje trojica sudija iz FBiH i jedan iz RS. Preostale sudije Ustavnog suda BiH su u junu 2023. izbrisale tu odredbu, pa Sud može odlučivati i bez sudija iz RS.
-Nastojali smo na sve moguće načine spriječiti blokadu rada Ustavnog suda Bosne i Hercegovine, organizovati se na takav način da se što veći broj odluka iz apelacione nadležnosti donosi na plenarnoj sjednici Ustavnog suda BiH – izjavila je nedavno Valerija Galić, predsjednica Ustavnog suda BiH.
Iz Ustavnog suda BiH navode da trenutno imaju neriješenih 7.699 predmeta, od čega se njih 29 odnosi na ocjenu ustavnosti i 7.670 predmeta po apelaciji.
– Ustavni sud nema informaciju u vezi sa izborom nedostajućih sudija. Očekujemo da će nadležna zakonodavna tijela entiteta bez daljnjih odgađanja izabrati nedostajuće sudije – naglasili su iz ove institucije.
Vlasti iz RS imenovanje sudija u Ustavni sud uslovljavaju donošenjem zakona o Ustavnom sudu Bosne i Hercegovine, te zakona o prestanku mandata stranim sudijama, na što dio političara iz Federacije za sada ne pristaje.
– Praksa zloupotrebe Ustavnog suda BiH radi revizije Mirovnog sporazuma prosto je morala biti prekinuta. Ovo je očigledno bio jedini način zbog toga što nije postojalo dovoljno razuma sa druge strane da se stane sa takvom vrstom aktivnosti. Kao jedan od kandidata za sudiju Ustavnog suda, ja to u potpunosti poštujem i čekam politički dogovor koji bi omogućio odlazak stranih sudija i dovođenje Ustavnog suda BiH u redovne ustavne tokove – rekao je Ognjen Tadić.
Žunić: Sud se bavi političkim pitanjima
Šef Kluba SNSD u NSRS Igor Žunić smatra da se “Ustavni sud, ovakav kakav jeste, pretvorio u organ koji se praktično bavi političkim pitanjima”.
– Mislim da problem funkcionisanja Ustavnog suda, a ima ih više, može da prestane ako jednom stvarno svi u BiH, prije svega mislim na političke predstavnike sva tri naroda koji se biraju u Parlamentu, razumijemo da je definitivno došlo vrijeme da i po Ustavu to imamo pravo i po Dejtonskom sporazumu, iz Ustavnog suda odu strane sudije. To je sigurno jedan od najvažnijih zahtjeva koji dolazi iz Republike Srpske. Mislim da moramo da razumijemo da je to jedino rješenje i da se jednom sjedne za sto i sve ove ideje koje imaju oko izmjena zakona o Ustavnom sudu, da to pripremimo, razumijemo i da jednom počnemo da budemo sami odgovorni za zajednicu u kojoj živimo – kaže Žunić.
Nastupa haos
Harun Išerić, viši asistent na Pravnom fakultetu Univerziteta u Sarajevu, nedavno je za Olsobođenje istakao da je sam čin neizbora sudija demonstracija pritisaka na sud.
– Ono što mogu reći je da ne samo pred taj najavljeni odlazak sudije Kneževića već godinu govorim o svojim predmetima. To su predmeti više iz krivične oblasti, dakle podnesene apelacije, ljudi su upućeni na izdržavanje kazni zatvora, predate su recimo prije godinu, još nisam dobio ni odluku, nema ni sjednice. Mogu samo zamisliti šta će sada biti, uz najavu da kolega ili sudija Knežević odlazi. Mislim da će još veći haos nastupiti – već je sada u nekom kolapsu, narandžastom, a on će biti od januara crveni – upozorava advokat Senad Kreho.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu