Politika

HITNO RIJEŠITI MIGRANTSKU KRIZU U BiH Apel Savjetu ministara da preuzme odgovornost za svoje nadležnosti

Ženska mreža BiH izražava svoju zabrinutost zbog nesistematskog i ad-hoc upravljanja krizom u vezi migranata i izbjeglica u BiH.

HITNO RIJEŠITI MIGRANTSKU KRIZU U BiH Apel Savjetu ministara da preuzme odgovornost za svoje nadležnosti
FOTO: SCREENSHOT TWITTER

Smatramo da je situacija dosegla vrhunac sigurnosne i humanitarne krize u BiH i da su prava i građana BiH i migranata ozbiljno ugrožena, saopštili su iz Ženske mreže BiH.

Traže od Savjeta ministara Bosne i Hercegovine da hitno pristupi planskom i sistematskom rješavanju migrantske krize u Bosni i Hercegovini, uz puno poštivanje ljudskih prava. Usljed posljednih dešavanja u Unsko-sanskom kantonu oko smještaja migranata u prihvatne centre, Ženska mreža BiH primjećuje da je ad-hoc pristup državnih nadležnih organa u upravljanju migracijama neprihvatljiv.

– Zahtijevamo hitnu izmjenu pristupa. Pozivamo nadležna ministarstva da se prestanu baviti politikom i preuzmu odgovornost za svoje nadležnosti – kažu u ovoj organizaciji.

Smatraju sramnim ponašanje međunarodnih organizacija zaduženih za prihvatne centre koje su napustile Privremeni prihvatni centar Lipa.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Postavljamo pitanje koja je svrha djelovanja tih organizacija u Bosni i Hercegovini-navode u ženskoj mreži BiH.

Kažu da ih poruke iz Brisela zbunjuju jer u njima Evropska unija stavlja naglasak na obaveze prema međunarodnim standardima zbrinjavanja migranata, a pri tome glavni partneri za pitanje migracija su međunarodne organizacije koje djeluju u Bosni i Hercegovini.

– Lokalne organizacije koje imaju kapacitet nisu konsultovane niti pozvane da pruže svoj doprinos u rješavanju krize – smatraju u Ženskoj mreži BiH.

Ono što ih najviše zabrinjava jeste kreiranje atmosfere straha i mržnje,kako navode, koja se plasira kao realno stanje na terenu.

– Posebno odgovornima smatramo medije koji senzacionalistički trče za pojedinačnim negativnim slučajevima dok priče o solidarnosti, podršci i naporima građana i građanki Bosne i Hercegovine ignorišu i ne izvještaju javnost o njima – navode u sopštenju.

Migrant
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Poručuju da zaštita ljudskih prava podrazumijeva holistički pristup krizi, a ne zaštitu pojedinačnih prava, jer su prava građana kao i prava migranata podjednako važna i kršenje prava jednih utiče na kršenje prava drugih.

Ničiji interes ne može opravdati kršenje univerzalnih ljudskih prava-kategorični su u ovoj organizaciji.

Pozivaju nadležne na svim nivoima vlasti da u proces upravljanja krizom uključe predstavnice Ženske mreže BiH, kao i organizacije civilnog društva iz lokalnih zajednica gdje je organizovan prihvatni centar za migrante, a koje imaju znanje i iskustvo u djelovanju u kriznim situacijama.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu