Svijet

Hoće li doći do rata u Ukrajini: Naredni Putinov potez možda zavisi od jednog neočekivanog faktora

Čak i u 21. vijeku vremenske prilike i dalje utiču na sukobe, to će možda odigrati ulogu u potencijalnoj ruskoj invaziji na Ukrajinu.

Hoće li doći do rata u Ukrajini: Naredni Putinov potez možda zavisi od jednog neočekivanog faktora
FOTO: YURI KOCHETKOV/EPA

Da li je “rasputica” došla ranije pitanje je o kojem govore mnogi Ukrajinci a možda i ruski generali. Ovaj termin se koristi za proljeće i jesen, kad blato od padavina ili otapajućeg snijega oteža putovanje širom zemlje. Obično se uticaj “rasputice” najviše osjeća u martu, kad snijeg krene da se topi.

Neuobičajeno blaga zima

Do sada je ova zima bila neuobičajeno blaga u većem dijelu Ukrajine, a vojni analitičari debatuju o tome da li će nastavak blagog vremena možda uticati na bilo kakve planove o napadu. Kremlj je više puta porekao da planira da napadne Ukrajinu, ali se na granici sa ovom zemljom sakupilo preko 100.000 ruskih vojnika, zajedno sa teškim naoružanjem, tenkovima i balističkim projektilima.

Na snimcima objavljenim na društvenim mrežema iz nekoliko područja u kojima su razmještene ruske snage – a neke su kako piše CNN postavili sami vojnici – vide se meka, natopljena zemlja i gomile blata.

Podaci sa “Kopernika”, programa za posmatranje Zemlje Evropske unije, pokazuju da je većina istočne Evrope u januaru pretrpjela temperature znatno iznad prosjeka. Ukrajina je zabilježila temperature od jedan do tri stepena Celzijusa više od prosjeka u proteklih 30 godina, što je jedna od mnogih promjena koje je klimatska kriza donijela ovom regionu.

“Kopernik” takođe navodi da je u januaru i vlažnost u istočnoj Evropi bila pretežno veća od prosjeka i da je tlo u Ukrajini bilo vlažnije od normalnog. Ova kombinacija znači manje mraza a više blata.

– Ono što vidimo na duguročnoj putanji je manji broj dana sa snežnim pokrivačem kao i mraznih noći. Definitivno vidimo da se ovdje dešava mnogo jače zagrijavanje od globalnog proseka – rekla je CNN-u Svitlana Krakovska, šefica Laboratorije za primjenjenu klimatologiju Ukrajinskog hidrometeorološkog instituta (UHMI) u Kijevu.

“Nije odlučujući faktor”

Sjedinjene Države su procijenile da bi ruski upad bio lakši ako temperature padnu. Američki predsjednik Džo Bajden je na konferenciji za štampu prošlog mjeseca rekao da će njegov ruski kolega Vladimir Putin “morati da sačeka dok se tlo ne zamrzne kako bi mogao da pređe”.

Američki zvaničnici su ocijenili da će Putin da shvati da treba da se pokrene do kraja marta, međutim istraživač Korporacije RAND Dara Masikot ukazuje da, iako bi zamrznuto tlo olakšalo kretanje ruskih snaga, to nije odlučujući faktor.

-Važno je imati na umu da ovaj faktor ne utiče na precizno navođene projektile i vazdušne udare – istakla je Masikot, dodajući da su se ruske snage značajno poboljšale tokom protekle decenije.

Pročitajte još

Rusko vazduhoplovstvo poboljšalo je ciljanje i komunikacije a njihovi piloti stekli su borbeno iskustvo u Siriji. Ruske tenkove – od kojih stotine trenutno čuče kod ukrajinske granice – ne ometa mnogo meko tlo, iako bi vjerovatno brže napredovali na zamrznutoj zemlji, a ponton mostovi primjećeni su kako putuju železnicom za Belorusiju, sa kojom Rusija održava vojne vežbe “Vostok-2022” (Istok 2022).

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu