Ovo pitanje danas mu je uputio šef Kluba poslanika PDP u Narodnoj skupštini RS, Igor Crnadak, pozivajući ga da “odmah pokaže koliko je zaista ozbiljan” u najavama o promjenama i transparentnijem radu IRB.
Crnadak podsjeća da su prethodni direktori IRB, kao i premijer RS Radovan Višković, izbjegavali da otkriju detalje transakcije u kojoj su potraživanja IRB u ukupnom iznosu od 180 miliona KM prodata bijeljinskom preduzeću “Standard” i to za samo 32 miliona maraka.
– Pozivam ga da prekine praksu Radovana Viškovića i većine prethodnih direktora, koji su imali “zavjet ćutanja”, prikrivajući brojne nezakonite i sumnjive poslove, te da za razliku od njih radi u interesu Republike Srpske i njenog naroda. Očekujemo da će novi direktor IRB objaviti spisak svih ukupnih potraživanja u iznosu od 180 miliona KM, koja su prodana preduzeću Standard iz Bijeljine za samo 32 miliona, sa preciznim popisom 41 ugovora i imenima svih preduzeća, na koje se ova sramotna transakcija Vlade Republike Srpske i IRB odnosi – naveo je Crnadak.
On ističe da građani i javnost treba da se naviknu da poslovi Vlade i državnih preduzeća ne trebaju biti pod velom tajne i da je interes Republike Srpske da se ukinu “klauzule tajnosti” iz svih budućih ugovora, jer su samo prečica za korupciju.
Tajne transakcije i klauzule ćutanja
Jedna od glavnih zamjerki opozicije jeste upravo netransparentnost poslovanja IRB, koja se godinama pravdala “poslovnim tajnama” i “klauzulama povjerljivosti”.
Crnadak tvrdi da su te klauzule samo paravan za prikrivanje nezakonitosti i pogodovanja podobnima.
Novi direktor Boris Knežević se tek našao na čelu IRB, a već ga dočekuju visoka očekivanja i zahtjevi da prekinu dugogodišnju praksu netransparentnosti.
Ukoliko Knežević odluči da objavi detalje sporne prodaje potraživanja, mogao bi pokrenuti proces otvaranja mnogih drugih pitanja vezanih za rad IRB ali i izazvati značajne političke potrese.
Do tada, javnost čeka odgovore na pitanja:
Ko su firme koje duguju IRB, a čiji su dugovi prodani za trećinu vrijednosti?
Po kojim kriterijumima je baš preduzeće „Standard“ iz Bijeljine postalo vlasnik 180 miliona KM potraživanja?
Zašto je transakcija obavijena tajnom i ko je za to odgovoran?
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu