Magazin

HOROR NA OGLASNIM STRANAMA Kengur, leopard, pa čak i mačke, evo na čijoj koži Srbi zarađuju novac (FOTO)

Ono što je posebno zapanjujuće jeste činjenica da se na oglasnim stranama mogu pronaći i repovi divljih životinja.

rad za računarom
FOTO: M. ILIĆ/RINGIER

Nakon slučaja lavice Kiki koja je nedavno preminula u Zoološkom vrtu na Paliću, građane uznemirava svaki pokušaj krijumčarenja i zlostavljanja životinja. Juče, Društvo za zaštitu i proučavanje ptica objavilo je oglas za prodaju leopardovog krzna, sa sve glavom, a kako su naveli muškarca su prijavili policiji.

Nažalost, sajtovi za oglašavanje u Srbiji prepuni su ovakvih ponuda, a Zemunac čiji je oglas uklonjen sa sajta “Kupujemprodajem” nije jedini koji prodaje krzno ove životinje. Fotografije životinja koje su “pretvorene” u ukrase i tepihe mogu se pronaći svuda, a jedan primjerak košta čak 25.000 evra.

– Predivno krzno odraslog Leoparda uštavljena. Jedna od najvećih mačaka lijep primjerak. Kao na slici bez dlaka na vrhu nosa. Nema kandže i šape. Krzno je više dekorativno. Cijena kože je od 25000 eura kada je u savršenom stanju. Kože su uglavnom od Leoparda koji su odrasli u zoološkom vrtu i preminuli od starosti. Koža Leoparda ima visoku cijenu zbog rijetkosti i zaštićenosti – napisao je jedan oglašivač.

Ipak, pored leoparda u ponudi se nalaze i antilope, jeleni, tigrovi, pa čak i kenguri. Kako smo saznali od oglašivača, kožu nabavljaju iz inostranstva. Neki od njih su primjerke kupili davnih dana i ne znaju šta će s njima, dok se ostali bave preprodajom.

FOTO: PRINTSCREEN/KUPUJEMPRODAJEM/GOGLASI
FOTO: PRINTSCREEN/KUPUJEMPRODAJEM/GOGLASI

Ono što je posebno zapanjujuće jeste činjenica da se na oglasnim stranama mogu pronaći i repovi divljih životinja.

Iako je cijena kože leoparda visoka, druge divlje vrste prodavci očigledno ne procjenjuju na veće cifre, te se krzna od kune, divlje mačke, tvora i lisice procjenjuju na samo 40 evra. Jelen, antilopa i irvas su nešto skuplji, sa cijenom od 80 evra, dok kengurova koža košta 120 evra.

Oglašivači koji u svojoj ponudi imaju kože divljih životinja uglavnom nude i bunde, šubare i okovratnike od pravog krzna.

Podsjetimo, Prema Zakonu o dobrobiti životinja, zabranjeno je držanje, reprodukcija, uvoz, izvoz i lišavanje života životinje isključivo radi proizvodnje krzna i kože, kao i uvoziti i prodavati životinje, odnosno sirovine i proizvode od životinja sa kojima se postupalo suprotno zahtjevima dobrobiti životinja.

Novčanom kaznom od 100.000 do 1.000.000 dinara kazniće se za prekršaj pravno lice, ako drži,reprodukuje, uvozi, izvozi i lišava života životinje isključivo radi proizvodnje krzna i kože.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu