Njena zrnasta struktura može vremenom oštetiti zaštitni sloj, ostavljajući sitne ogrebotine i umanjujući prirodan sjaj materijala.
Površine koje ne treba da se brišu sodom bikarbonom
Isto važi i za ogledala i staklene površine. Ako želite da ostanu blistava i bez ogrebotina, bolje je da izbjegavate sodu. Umjesto da ih očisti, može naglasiti postojeća oštećenja i stvoriti nove mikroogrebotine koje se vremenom sve više vide.
Drvo je još jedan materijal koji traži nježan pristup. Bilo da je riječ o lakiranim površinama, parketu ili namještaju, soda bikarbona može istanjiti površinu i ostaviti trajna oštećenja, naročito kod finijih, dekorativnih komada.
Kod predmeta sa rezbarijama, ukrasima i teško dostupnim dijelovima, soda se lako zadržava u udubljenjima. Ostatke je često teško isprati, a mogu ostaviti bijele tragove i pokvariti estetski utisak.
Iako je soda bikarbona i dalje odličan saveznik u domaćinstvu, važno je znati kada i gdje je ne treba koristiti.
Pametan izbor sredstava za čišćenje ne samo da štedi vrijeme, već čuva izgled i dugovječnost vašeg namještaja i površina. Prije nego što posegnete za sodom, provjerite preporuke proizvođača ili se odlučite za blažu, sigurniju alternativu, prenosi Klix.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu