Biznis

Ilija Šetka, direktor Banjalučke pivare: Frontmen koji je od „Nektara“ napravio regionalni hit

Beogradski roker, koji živi sto na sat, na posao dolazi u sportskom dvosjedu, odjeven u farmerke i pamučnu majicu, ni ne pokušavajući da prikrije živopisne tetovaže na rukama.

Ilija Šetka, direktor Banjalučke pivare: Frontmen koji je od „Nektara“ napravio regionalni hit
FOTO: BANJALUCKA PIVARA

Ilija Šetka, direktor Banjalučke pivare, jedne od najuspješnijih kompanija u Republici Srpskoj, jednostavno, ne priznaje stereotipe. Ni u životu, ni u poslu.

U razgovoru je neposredan, u akciji odlučan, ali na neki poseban način. Kada radnike Pivare pitate kako im je na poslu, obično kažu: fino, opušteno. Neki mlađi čak kažu da je „novi direktor baš kul tip“.

Ali, da se radi, radi se, i to udarnički.

– Da bi se uradio dobar posao potrebna je pozitivna, opuštena atmosfera, koja podstiče kreativnost i motiviše ljude. Ali, to nije u sukobu s radnom etikom i radnom disciplinom. Naprotiv – kaže Ilija Šetka.

I dodaje da je takav način rukovođenja neobičan za Srbiju ili za velike korporacije, ali ne i za moderne kompanije 21. vijeka.

A u 21. vijeku moguće je i to: da jedna osoba od ponedjeljka do petka bude „frontmen“ preduzeća sa više od 300 zaposlenih u Banjaluci, a vikendom frontmen, pjevač, tesktopisac i šta sve ne u rok bendu „Moreuz“ u Beogradu. I da sve to štima.

– Pivo i rokenrol, to je sjajna kombinacija, ništa ljepše! I porodica se uklopi u to, ako ima energije. Stižem sve, jer jako malo spavam i trudim se da ne gubim vreme – kaže direktor roker.

Stalno je u pokretu, a čak i kad je u kolima, dok se vozi, ne dangubi: sluša muziku, smišlja tekstove, čak mu i pokoja poslovna ideja padne na pamet.

Prije dolaska u Banjaluku Šetka je bio generalni direktor “Apatinske pivare”, regionalni predsjednik grupacije “AB InBev” za Srbiju i Crnu Goru, pa direktor vodeće mljekarske industrije u regionu, kompanije “Imlek” .

FOTO:  BANJALUCKA PIVARA
FOTO: BANJALUCKA PIVARA

Sa ovakvom biografijom očekivalo bi se da karijeru nastavi u Pragu ili Briselu, ali se ipak odlučio za Banjalučku pivaru.

– Prvo, sama pivarska industrija je nešto što meni odgovara; radio sam više od 10 godina u najvećoj pivarskoj kompaniji na Balkanu. Ali, ono što upravo Banjalučku pivaru čini posebnom jeste duga tradicija i nezavisnost. Ovo je jedina srpska pivara koja nije dio neke multinacionalne korporacije. U cijeloj bivšoj Jugoslaviji ne postoji takav dragulj, a da ga neko već nije uzeo i pokvario – kaže Šetka.

Dolazak  u Banjaluku za njega je bio izazov. Izaći „na crtu“ moćnim multinacionalnim kompanijama, koje imaju, kako kaže, neograničen budžet i jasnu misiju: da oslabe i potope nezavisne pivare, kako bi preuzeli njihovo tržište – nije to nimalo jednostavno. Ali, kud ćeš ljepši posao za jednog rokera, koji je, k tome, još i Hercegovac, po ocu.

FOTO:  BANJALUCKA PIVARA
FOTO: BANJALUCKA PIVARA

– Nije lako biti nezavisan, ali ima to svojih prednosti. Mi ne moramo da pravimo nikakve kompromise, ne moramo da objašnjavamo nekom u „centrali“ zašto se pivo zove Nektar, ili po čemu se razlikuju Sarajevo, Prijedor i Mostar. S druge strane, veliki je problem što je u BiH, kada je u pitanju prodaja piva, situacija sasvim drugačija, nego bilo gdje drugdje u svijetu – kaže Šetka.

Svuda u svijetu, kaže, lokalne pivare „drže“ od 80 do 90 odsto domaćeg tržišta, a preostalih deset ili 20 odsto zauzimaju premijum brendovi. Jedino u BiH  lokalne pivare pokrivaju samo 30 odsto tržišta, dok 70 odsto piva dolazi iz uvoza.

– Pokušavamo da to promijenimo, prvo u Banjaluci. Ali, problem je što u Republici Srpskoj vlada uvjerenje da je pivo iz Srbije naše pivo. A nije. Nijedno pivo koje dolazi iz Srbije, a koje mi ovdje pijemo, nije srpsko. To su firme koje su vlasništvo korporacija iz Holandije, Danske, Amerike. Dakle, kada pijemo pivo iz Zaječara ili Apatina, mi punimo džepove strancima, a kada pijemo banjalučko pivo, profit ostaje ovdje, u našoj zemlji, u gradu u kojem se to pivo proizvodi – objašnjava Šetka.

Da bi postala ozbiljan regionalni igrač, Banjalučka pivara  je proširila asortiman. Dobri stari „Nektar“ više nije usamljen. Nakon „Banjalučkog piva“, koje je postalo pravi hit na tržištu, stiglo je i pivo „Baraba“.

Porodici, koju čine i „Crni Đorđe“, te radleri „Nektar limun“ i „Nektar grejp“, pridružila su se i premijum piva iz Japana, Italije, Češke i Holandije. Banjalučka pivara je ekskluzivni uvoznik i distributer tih piva „Asahi“ grupacije za BiH.

FOTO:  BANJALUCKA PIVARA
FOTO: BANJALUCKA PIVARA

Sve ovo se izdešavalo u vanrednim okolnostima, u doba korone, kada su mnoge kompanije „disale na škrge“.

– Prošla je godina bila zaista teška, ne samo zbog pada prometa, nego i zato što smo, u psihološkom smislu, svi mi, zog korone, prolazili kroz težak period. Ali, valjda baš zato što smo nezavisni i imamo brzinu odlučivanja, uspjeli smo da se izborimo. Nismo otpustili nijednog radnika, nismo smanjili plate. Imamo čak dvadesetak radnika više nego prije pandemije, dok je, recimo, „Hajneken“ otpustio deset odsto ljudi na svjetskom nivou – kaže Šetka.

Zahvaljujući uštedama i inovativnom pristupu, čak je i poslovni rezultat Banjalučke pivare u 2020. bio bolji nego prethodne godine.

Poseban uspjeh je to što je „Nektar pivo“ postao hit i u Srbiji. Kada se spoje kvalitet i kreativna marketinška kampanja, uspjeh je zagarantovan. Slogan „Samo da nam ostane čulo ukusa“ uz hešteg „i ovo će proći“ obilježio je 2020. korona godinu. Prešao je sve granice i dobio nagradu na jednom prestižnom festivalu.

– Pošto smo nezavisni, mi smo i hrabriji i zabavniji. Kada dođemo na neku ideju, koja možda izgleda malo šašavo, ne odbacujemo je, jer  pivo to dozvoljava, pivo je kategorija koja ne trpi dosadu – kaže Šetka.

Direktor roker i njegov tim usudili su se da prekrše još jedan stereotip. Dok je uobičajeno da kompanije iz Srbije, pogotovo iz Beograda, u Republici Srspkoj otvaraju svoje „kćerke firme“, banjalučki pivari su krenuli u suprotnom smjeru.

U februaru prošle godine osnovali su firmu „Banjalučka pivara d.o.o. Beograd“. I krenuli u osvajanje, za nas velikog, tržišta Srbije.

– „Nektar“ pivo će uskoro postati regionalni brend. Ima sve uslove za to i nevjerovatno je da se niko nije ranije sjetio da to pokuša – kaže Ilija Šetka.

Iako uz njegovo ime obavezno ide i ono „novi direktor Pivare“, Šetka i  nije baš novi. U Banjaluku je stigao još u septembru 2019. godine i kaže da je za ovih 20 mjeseci „na neki način postao Banjalučanin“.

Ne krije da se, ponekad, okrene za nekom lijepom Banjalučankom.

– Banjaluka je po mnogo čemu posebna, a definitivno su lijepe djevojke jedan od simbola Banjaluke. Pored ljepote, djeluje mi i da piju pivo više nego Srbijanke – kaže u šali Šetka.

Dodaje da je Banjaluka lijep grad, a Banjalučani srdačni ljudi. I da se u gradu na Vrbasu osjeća kao kod kuće.

– Ovdje žive naši ljudi, koji govore naš jezik i zaista imam utisak da sam u svojoj zemlji – kaže Šetka.

Još da krenu festivali, pa da s drugarima iz benda „Moreuz“ na sceni pokaže kako to izgleda kad se ukrste ljubav prema pivu i strast za muzikom!

Nesuđeni umjetnik na „dosadnom“ fakultetu

Ko ga prvi put vidi nikad ne bi rekao da je Ilija Šetka završio, kako sam kaže,  jedan „dosadni državni fakultet“, Ekonomski fakultet u Beogradu, a potom gradio karijeru „redovnim putem“, počinjući od najniže stepenice.

– Želio sam da studiram umjetnost, ali kod mojih roditelja, koji su oboje inženjeri, to nije moglo proći. Ispregovarali smo da ne upišem ni umjetničku akademiju, ali ni elektrotehniku ili mašinstvo. Ispostavilo se da je ekonomija pravo rješenje na pola puta – priča Ilija Šetka.

Prvi posao je, kaže, dobio u „Unileveru“ i počeo kao svi početnici: od redanja proizvoda po policama, pa preko prodaje stigao do rukovodećih pozicija.

Kad gradonačelnik dođe na pivo

Kada je Banjalučka pivara lansirala novi brend, „Banjalučko pivo“, pozvali su tadašnjeg gradonačelnika Igora Radojičića u goste, da ga testira.

Slijedeći tradiciju dobrih odnosa s lokalnim vlastima, nedavno su ugostili i aktuelnog gradnonačelnika Draška Stanivukovića.

– Bio je kod nas prije mjesec dana i oduševio se. Nikad ranije nije bio u Pivari. Rekao je da mnogi Banjalučni ne znaju kakvu pivaru imaju i kakvo je ovo blago – kaže Šetka.

Nada se, kaže, da će biti još novih brendova i povoda da se nazdravi i s gradonačelnikom, i sa sugrađanima, i s poslovnim partnerima.

Direktor ili bajker?

Zbog netipičnog izgleda i odijevanja, direktor Banjalučke pivare je dolazio i u neobične situacije. Tako ga je jednom zvaničnik Vlade RS, ne sluteći da je upravo on menadžer s kojim ima ugovoren sastanak, upitao: “A koga vi čekate?!”

– Kad sam se predstavio, iznenadio se. Rekao je: “Ja mislio da je neki bajker” – priča Šetka.

Takođe mu se dešavalo da mu kažu da „parkira automobil i sačeka direktora“, vjerujući da je on vozač.

Platili publici da ih sluša

– Sve pjesme benda „Moreuz“ su ljubavne pjesme, čak i kada pjevamo o tome koliko boli jedni drugima nanosimo, ili kada skrećemo pažnju na nebrigu prema beskućnicima ili ljudima sa invaliditetom – kaže Ilija Šetka.

Dodaje da njegovi drugari i on ne pravi komercijalnu muziku, pa se nisu se ni trudili da na internet platformama imaju rekordan broj pregleda. Naprotiv, zapaženi su ne samo po dobrim svirkama uživo, nego i po tome što su jednom prilikom – platili publici da im dođe na koncert!

– Htjeli smo da izbjegnemo posrednike. Zašto bismo davali novac Fejsbuku, Instagramu, Jutjubu, Guglu. Bolje je da damo direktno publici po 100 dinara i besplatno pivo, pa da se svi lijepo družimo i zabavljamo. Bilo je to baš fantastično iskustvo – prisjeća se Ilija Šetka.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije