Svijet

“Ima još mnogo posla” Plenković otkrio koje su ključne stavke prije uvođenja evra

Premijer Hrvatske Andrej Plenković rekao je danas da je ostalo još mnogo posla do uvođenja evra i otkrio koje su to četiri ključne stvari o kojima treba posebno voditi računa.

“Ima još mnogo posla” Plenković otkrio koje su ključne stavke prije uvođenja evra
FOTO: HINA MULTIMEDIJA/YOUTUBE/SCREENSHOT

Prema njegovim riječima, prvi element je informisanost i zaštita potrošača.

– Potrošači moraju biti adekvatno informisani i upoznati sa procesom, te zaštićeni od bilo kakvih nastojanja nekoga da ‘lovi u mutnom’ – rekao je Plenković, prenose hrvatski mediji.

Kao drugi važan element Plenković je naveo sprovođenje zakonodavnih i drugih aktivnosti koje će osigurati pravnu izvijesnost prilagođavanja.

– Treći je prilagođavanje privrede i društva, i to u pogledu snabdijevanja novcem banaka, preduzeća i građana, što je tehnički i logistički vrlo zahtjevan proces – dodao je Plenković.

Kao četvrti element Plenković je rekao da potrebno ukazivati na sve prednosti koje će Hrvatskoj donijeti članstvo u evrozoni.

– U svim zemljama koje su ušle u evrozonu znatno je porastao standard građana. Na primjer Slovenija, koja je ušla u evrozonu 2007. godine. Od tada pa do 2021. godine tamošnje su bruto plate porasle za 48 odsto, a cijene za 26 odsto. Realan rast bruto plata iznosio je oko 22 odsto – poručio je Plenković.

Pročitajte još

Plenković je podsjetio da članstvo u evrozoni garantuje državi, privredi i građanima veću bezbjednost i bolju zaštitu od kriza i ekonomskih šokova.

– Ulazimo u krug najrazvijenijih zemalja Evrope i najbolje povezanih s najsnažnijim mehanizmima solidarnosti i potpore u trenucima privrednih kriza – istakao je Plenković.

Premijer Hrvatske naveo je da će članstvo u evrozoni omogućiti privredi niže kamate, veću otpornost na krize i veću konkurentnost, a članstvo diže i međunarodni rejting Hrvatske u političkom, ekonomskom i finansijskom smislu.

Prilagođavanje na cijene u evrima

Plenković je podsjetio da od 5. septembra nastupa obaveza dvojnog iskazivanja cijena, u kunama i evrima, što je važno da bi se građani prilagodili iskazivanju cijena u evrima. Podsjetio je da je kurs evra fiksan na 7.53450 kuna i da se na osnovu tog kursa preračunavaju cijene.

Upozorio je da će državna tijela kontrolisati preračunavanje cijena u cilju zaštite potrošača.

– Hrvatska u evrozonu ulazi u vrijeme nekoliko kriza, od kovida 19 pa do ruske vojne operacije na Ukrajinu i posljedične energetske krize te rasta cijena energije i hrane – rekao je Plenković.

S obzirom na rast inflacije u Evropi, svijetu i Hrvatskoj, Plenković se osvrnuo na teze da će sve poskupjeti s uvođenjem evra.

– Dosadašnja iskustva u zemljama koje su uvele evro pokazuju da je taj rast bio jednokratan i minimalan, bio je između 0,2 i 0,3 odstotna boda – rekao je Plenković.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu