Prodavačica joj je rekla da je to afrička kala. Tek nedavno dočekala je i da prvi put procvjeta, ali je prelijepi cvijet trajao svega dva dana. Tek tada je saznala da je, u stvari, gajila “cvijet leš” (Titan arum), najveći tropski cvijet na svijetu, koji raste u Indoneziji i Brazilu.
– Sporo je rastao i svake jeseni sam ga presađivala u veću saksiju. Nije zahtjevao nikakvu njegu, samo sam ga zalivala, a zimi sklanjala u podrum. Jula prošle godine prečnik “kišobrančića” bio je metar, a krtola je jesenas imala gotovo tri kilograma – priča Zorica s neskrivenim žarom.

– “Kišobrančić” se osušio, a tučak je počeo da raste i poprimao oblik kupe. Tek kada je narastao oko metar, počeo je da pravi cvijet, a kada je izrastao na 1,3 metra počeo je da poprima nijanse crvene i bordo boje, i oko njega su se ubrzo ukazale i tri ogromne latice. Kada se rascvjetao, tučak su krasile žućkaste tačkice – kaže Zorica.
Ali, njegovoj ljepoti nije odgovarao miris jer je podsjećao na smrad trulog mesa.
– Nije bilo prijatno, ali smo svi u kući podijelili radost što je konačno procvjetao, pogotovu što smo saznali da je žena u Banjaluci na to da procvjeta čekala 20 godina – kaže Zorica i dodaje da je i na internetu ovih dana pročitala da i u Indoneziji cvjeta jednom u intervalu od 10 do 40 godina, piše Blic.
“Cvijet leš”, svojim specifičnim “mirisom”, privlači insekte koji učestvuju u oprašivanju.
Retko cvjeta, zato što sakuplja energiju, što može da potraje i do četiri decenije. Porijeklom je sa ostrva Sumatra, gdje mu u prirodnom staništu pupoljak može narsti i do šest metara. Botaničari navode da, zapravo, i nije reč o cvijetu, već o skupu muških i ženskih cvjetova.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu