Svijet

INSPIRISANI KAMELEONIMA Naučnici razvili VJEŠTAČKU KOŽU KOJA MIJENJA BOJU

Pored sposobnosti da okreću oči u svim pravcima, možda najimpresivnija karakteristika kameleona jeste promjena boje, što, između ostalog, čine da privuku partnera. Pritom bojenje kože ne izazivaju pigmenti, već optički efekti interferencije na periodičnoj strukturi njihovog “odijela” od krljušti.

INSPIRISANI KAMELEONIMA Naučnici razvili VJEŠTAČKU KOŽU KOJA MIJENJA BOJU
FOTO: ASC NANO 2019/PROMO

Inspirisani ovom osobinom kameleona, američki naučnici napravili su vještačku kožu, koja takođe mijenja boje. Da bi to postigli, spustili su fotonske kristale u hidrogel, koji se pod uticajem spoljnih nadražaja širi, odnosno skuplja. Zavisno od međusobne udaljenosti kristala, isključuju se određene talasne dužine svjetlosti, pa se tako i mijenja boja kože.

I ranije je bilo pokušaja da se napravi vještačka koža po uzoru na kameleonovu, ali su oni imali nedostatak, da bi promjenila boju koža je morala toliko da se deformiše da je gubila stabilnost. Kako izveštavaju u časopisu “ACS Nano”, naučnici su riješili taj problem pošto su primjetili da kod kameleona samo mali dio ćelija kože utiče na boju kože, a ostatak tkiva amortizuje veliku deformaciju. To ih je i navelo da elastični polimer prekirju malim pločicama hidrogela.

Kada se one skupe pod uticajem spoljnih nadražaja kao što su svetlost i toplota, deformaciju izjednačuje rastegljivi donji sloj. Tako veštačka koža pri promjeni boje gotovo u potpunosti zadržava prvobitnu veličinu, dok su se dosadašnje kože uglavnom smanjivale za oko dvadeset odsto. Naučnici vjeruju da bi njihov pronazak mogao da nađe primjenu u razvoju maskirnih šara, kao sredstvo komunikacije, ali i u zaštiti novčanica.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu