To su saopštili iz Teritorijalne vatrogasno-spasilačke jedinice Prijedor iz koje već godinama, u saradnji sa MUP RS i Gradskom upravom Prijedor, apeluju na građane da se odgovorno ponašaju prilikom spaljivanja biljnog otpada i korova.
– Ukoliko se, ipak, odluče na spaljivanje otpada, moraju o tome unaprijed obavijestiti Vatrogasno-spasilačku jedinicu na broj telefona 123. Podsjećamo da je Zakonom o zaštiti od požara, koji je stupio na snagu 2019, zabranjeno paljenje korova i drugog poljoprivrednog otpada bez prethodnog obavještavanja i preduzimanja svih neophodnih radnji s ciljem sprečavnja širenja vatre. Ovim zakonom je, za prekršaj, definisana novčana kazna od 100 do 1000 KM – saopštili su iz prijedorske TVSJ.
Naglašavaju da u ovoj jedinici građani mogu da dobiju leđnu naprtnjaču za gašenje na revers, ali da je odgovornost za eventualnu nastalu štetu u potpunosti na njima. Kako kažu, TVSJ ne obezbjeđuje spaljivanje biljnog otpada.
– Proteklih godina, u toku marta, bilježeno je u prosjeku 50-80 intervencija gašenja ove vrste požara, pri čemu je nerijetko nastajala značajna materijalna šteta na objektima u prigradskom području. Dolazilo je čak i do smrtnog stradanja starijih lica koja su spaljivala korova – upozoravaju iz ove jedinice.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu