Prezentacija, u organizaciji Pčelarskog društva „Nektar“ iz Tuzle, Udruženja pčelara „Majevička Košnica“ iz Ugljevika i Udruženja pčelara “Zlatna košnica“ iz Lopara, pod pokroviteljstvom načelnika opštine Lopare Rade Savića i „Majevičke kuće“, okupila je veliki broj pčelara iz lokalnih zajednica koje se nalaze na planini Majevici.
– Brendovi su uvijek potrebni, to je nešto što ulijeva povjerenje i iza tog naziva “Majevički med” stoje četiri kvalitetne vrste meda sa ovog područja koji potrošaču daje vjeru u proizvod – rekla je menadžer projekta Selma Kunić, magistar prehrambene tehnologije.
Ona je sigurna da će svim potrošačima i svim zainteresovanim stranama nakon današnje prezentacije biti uliveno povjerenje da u svakoj teglici je med koji je sa određenog definisanog područja, koji je kontrolisan i proizveden po dobrim higijenskim, pčelarskim i veterinarskim praksama.
– Oznaka je trajna i na nju može aplicirati svaki pčelar koji osjeti potrebu, želju i da ima adekvatne količine, a vanjsko tijelo sertifikuje proizvedenu količinu. Za tu godinu i za tu šaržu prijavljeni pčelar dobija markicu, označava se i na taj način ga smije i plasirati – saopštila je Kunićeva.




Načelnik opštine Lopare Rado Savić, pokrovitelj centralne prezentacije je rekao da je ona organizovana u Loparama na svjetski Dan pčela.
– Kao domaćini ove manifestacije smo prezadovoljni i zahvalni pčelarskim udruženjima koja su se odlučila da to bude ovdje, a ovaj projekat uključuje sve lokalne zajednice iz Republike Srpske, Federacije BiH i Brčko distrikta, sve one koji gravitiraju Majevici – naveo je Savić.
On je istakao važnost zaštićene oznake geografskog porijekla kako bi lokalnim pčelarima pomogla opština kada je u pitanju razvoj, edukacija i tržište za njihove proizvode.
– Cilj nam je da dodatno razvijemo pčelarstvo za šta postoje izuzetni prirodni uslovi, jer ovdje živi uglavnom populacija kojoj je zgodnije se baviti tom vrstom djelatnosti nego da idu u neke teže grane poljoprivrede – poručio je Savić.
Dragan Brenjo iz Agencije za bezbjednost hrane BiH je rekao da Majevica ima dva zaštićena proizvoda i da je za njih sve veća zainteresovanost.
– Mislim da je to jedan pravi put da proizvođači ovih proizvoda, Majevičkog meda i dimljenog sira Zarca imaju perspektivu i u budućnosti, ali i da potrošači steknu povjerenje u te proizvode – naveo je Brenjo.
Profesionalni pčelar iz Zvornika Tijana Aćimović je kazala da pčelarstvo u njenoj porodici zastupljeno preko 120 godina.
Oni proizvode preko 30 hiljada matica godišnje i oko 10 tona meda, ali imaju veliki problem sa plasiranjem i prodajom tog meda.
– Teško je da sav taj med prodamo zato što nemamo pravo da ga plasiramo u velikim marketima i ova naša priča o zaštićenoj oznaci bi pomogla u prodaji naših proizvoda – navela je Aćimovićeva.
A.E.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu