Biznis

IZNAJMI, KORISTI, VRATI Mlade generacije okreću se novom potrošačkom modelu

Moguće je zamisliti blisku budućnost u kojoj bi iznajmljivanje bilo životni stil, u kojoj bi proizvodi postali toliko kompleksni da bi ih potrošači radije uzimali u najam nego sebi nametnuli odgovornost za njihovo posjedovanje i održavanje.

IZNAJMI, KORISTI, VRATI Mlade generacije okreću se novom potrošačkom modelu
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Tako je davne 1973. u svom radu “Konzumerizam bez vlasništva” Leonard Beri, profesor marketinga sa Univerziteta u Teksasu, opisao neobičan trend među mladim profesionalcima. Kako je primijetio, okreću se oni, u skladu sa svojim užurbanim životnim stilom, zakupu proizvoda umjesto posjedovanju.

Gotovo pedeset godina poslije i standardan potrošački model “kupi, koristi, baci, kupi” još nije nestao, ali ga polako istiskuju novi trendovi kao što je “car-sharing”, “co-working”, “co-living”. Za modernog čovjeka u vremenu tehnološko-inovacijskog procvata i ekološke osvještenosti privatno vlasništvo, imovina, svojina, jedno od prirodnih prava čovjeka uz život i slobodu, kako je davno zapisao engleski filozof Džon Lok, prema svemu sudeći, postaje breme.

Stan, automobil, vikendica, jahta, telefon, odjeća, umjetnine, namještaj i alati, sve za što se nekada godinama disciplinovano štedilo i onda ponosno posjedovalo, danas je moguće zakupiti za djelić tog iznosa, a nova generacija “iznajmi, koristi, vrati” to je shvatila.

Džefri Dargi, profesor marketinga s američkog instituta “Rensselaer Polytechnic”, u svom radu “Istraživanje najma kao potrošačkog ponašanja” tvrdi da je taj novi trend zakupništva, zapravo, “finansiranje životnog stila”. Moderni najamnici, kaže, koriste se onim najboljim od materijalnog svijeta, ali svoju potrošnju, umjesto na dugoročnim planovima štednje ili zaduživanja, pa onda i kupovine, temelje na mesečnim primanjima, piše Filip Pavić za “novac.hr”.

Jednostavniji načini života

Razlozi za to nisu samo finansijski. Trendovi su to u smjeru jednostavnijeg i praktičnijeg načina života i sve složenijih tehnoloških proizvoda. Mladi koji su odrastali u relativnom ekonomskom obilju nemaju impuls za štednju, kao što su to imali njihovi roditelji i prethodne generacije, što bi im dugoročno osiguralo materijalna dobra. Oni ne nalaze uzbuđenje u posjedovanju, nego se koriste stvarima kao igračkama u socijalnim interakcijama. Cilj im je skupljanje iskustva, a ne novca – piše Dargi u svom radu navodeći primer američke trgovine modnim dodacima Trank i Leter, koja je napravila uspešan poslovni model na iznajmljivanju skupe kožne aktovke od 1.000 dolara za 100 dolara po danu mladim menadžerima koji na važnom korporativnom sastanku, taj dan, žele da ostave dojam uspjeha i visokog stila.

Prema tome, zaključuje Dargi, najamničko ponašanje promijenilo je odnos čovjeka prema stvari, ali ne i potrebu za statusnim konzumerizmom – ona se sada zadovoljava korišćenjem, a ne vlasništvom.

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock

Prema nekim prognozama do 2040. polovina svih automobila na putevima biće “dijeljeni automobili”, oni koji nisu u vlasništvu pojedinca, već su tu za privremeno korišćenje. “Car-sharing” kompanije pretpostavljaju da će zbog sve većih troškova registracije, osiguranja, servisa, održavanja i parkiranja postati ekonomski nerazumno posjedovati automobil u gradu.

Statusna signalizacija, što je od pamtiveka marketinška navlakuša za prodaju, već sada u glavama urbanih mladih profesionalaca postaje malograđanska preokupacija.

Kupovina nekretnine “vezuje” za jedno mjesto

Kad se govori o stanovanju, osjetljivoj tački mnogih tradicionalnih vlasnika i nepresušnoj temi rasprava “da li je isplativije iznajmiti ili kupiti”, u Evropskoj uniji, prema podacima za 2017, vlasništvo nad nekretninom u odnosu na najam smanjuje se te je trenutno na 70:30 u korist vlasništva.

Međutim, zanimljivo je primetiti da je taj odnos, u najrazvijenijim evropskim ekonomijama, gotovo izjednačen. Zbog česte promjene karijere i potrebe za mobilnošću mladi ne žele kupovinom nekretnine da se vežu za jedno mjesto.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu