U Republici Srpskoj danas kreće upis narodnih obveznica i trajaće do 5. aprila. Na tom putu je, za početak, najvažnije da građani imaju nešto novca, ali i povjerenja u institucije. I tu bi mogao da nastane problem.
Jedan od razloga za sumnju je prodaja potraživanja IRB RS, koja su označena kao nenaplativa. Tako je, na primjer, advokat Miloš Stevanović iz Bijeljine potraživanja od 180 miliona KM kupio za samo 32 miliona KM, što znači da se Vlada Republike Srpske odrekla najmanje 148 miliona narodnog novca.
Podsjetimo se i da se Srpska, za koju nadležni tvrde da je finansijski stabilna, nedavno zadužila za velikih 250 miliona evra. Misteriozno, baš kao i kada se, koji mjesec ranije, zadužila za nešto sitnijih 100 miliona evra.
Ko su kreditori? Da li i na koji način se taj novac koristi za dobrobit građana? To je ono najmanje što javnost zaslužuje da zna! A ne zna.
Pravi trenutak
I kako onda, da ista ta javnost zna da će njihov novac biti siguran, ako odluče da ga povjere Vladi Srpske?
Važno je napomenuti da priča o narodnim obveznicama nije od juče, ali da je, sada, prema riječima ministarke finansija Zore Vidović, pravi trenutak da se realizuje.
– Taj projekat je završen prije dvije godine. Mi nismo htjeli da uđemo u to dok god smo imali problema sa finansiranjem. Da se ne kaže evo ih, nemaju para, sada će uzeti od naroda i neće vratiti – rekla je ranije ministarka Vidović.

Ona je istakla da će u prvom, pilot projektu, biti emitovano pet miliona obveznica. Vrijednost jedne je jedna KM, a minimalan ulog 100 KM. Rok dospijeća je dvije godine, a kamatna stopa 4,5 odsto.
Kamata će se, kako je objasnla Vidovićeva, isplaćivati svakih šest mjeseci, a građani kojima zatreba kapital kojim su kupili obveznice, mogu ih prodati i tako dobiti svoja sredstva.
Da ne zaboravimo da podsjetimo i da bi građani, na ovaj način, prema viziji predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, mogli da pokažu i dokažu patriotizam. Da li se ovdašnja vlast pariotski odnosila prema građanima i prema Republici Srpskoj?
Opšta potrošnja
Predsjednica Narodnog fronta i profesor Ekonomskog fakulteta u Banjaluci Jelena Trivić, kaže da narodne obveznice nisu loša ideja, ali ne u ovim okolnostima.
-Uzevši u obzir finansijsku i političku situaciju, Vlada je, svjesno ili ne, poslala poruku: narode, spasavaj! Ne možemo da izuzmemo ambijent u kojem se sve ovo dešava. S druge strane, nije sigurno, niti jasno, da će Vlada taj novac, koji dobije od građana, iskoristiti za nešto svrsishodno, a ne za opštu potrošnju. Hipotetički gledano, kada bi 100 ljudi odlučilo da uloži po 30.000 KM, to je 3 miliona KM. Bolje je da taj novac ne leži u bankama, nego da se utroši na sanaciju ili prevenciju od poplava, ali problem je u tome što mi ne znamo gdje će marka, koja uđe u budžet, izaći – kaže Trivićeva.

Nije sigurna da će narodne obveznice doživjeti uspjeh. Jedna od prepreka na tom putu je, kaže, i finansijska pismenost građana.
– I koji su to uopšte slojevi stanovništva koji će ulagati u obveznice, s obzirom na to da najveći broj građana nema veći višak sredstava, već živi život od 1. do 31.? Jedan dio stanovništva, naslonjen na Vladu i na taj politički „establišment“ okupljen oko SNSD, jeste bogatiji i vjerovatno će oni natjerati njih da ulažu u narodne obveznice. Ne vidim drugi način da te emisije budu uspješne – kategorična je Trivićeva.
“Ni u ludilu”
Ekonomistkinja Svetlana Cenić, poželjela je sreću svima onima koji odluče da kupe narodne obveznice. Ona je, kako kaže za Srpskainfo, sigurna da neće.
-Da su finansijski stabilni, ne bi uopšte posezali za narodnim obveznicama. Znajući kakvo je povjerenje u Vladu Republike Srpske, znajući koliki je pad standarda, pad industrijske proizvodnje, znajući da su svi pokazatelji vrlo klimavi, da je politička tenzija tolika da ne može se ni opisati, ne znam ko će investirati u te obveznice, ne znajući šta će sutra biti. Ja, lično, ni u ludilu. I da imam para, u to ih sigurno ne bih uložila. A onaj ko hoće, neka mu je sa srećom. Ili bolje reći, onaj ko bude morao. Ne vjerujem da će to ići dobrovoljno, moguće da će biti i zavrtanja ruku – smatra Cenićeva.

Komentarišući izjavu Vidovićeve da će se ta sredstva usmjeravati u podršku projekata u Srpskoj, Cenićeva kaže – stalno čekamo projekte, a nikako da ih dočekamo.
–Uzeli su para i para, a nigdje projekata. Možda smo dočekali neke kamene temeljce po šest puta. Obveznice se mogu raspisati tako što počnete projekte, formirate posebnu firmu, ali tamo gdje postoji povjerenje u Vladu, tržište kapitala i državu. Znate li koliko zemalja u svijetu je radilo tako i finansiralo svoje projekte? To je nešto što je dugoročnije i mogu da, kroz neku zaradu, isplaćuju dividendu do dospijeća obveznica. A ovako, ’ajte vi uplaćujte, a mi ćemo poslije odrediti u koje projekte uložiti, to tako ne ide. I oni to dobro znaju, ako su čitali ekonomiju i kako se to radi u svijetu – kaže ona.
Kaže da je ovaj potez vlasti Srpske, u ovom vremenu političke nestabilnosti, potez očajnika.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu