Biznis

JAPANSKE TAJNE SRPSKIH DIREKTORA Šta je Kaizen metoda i kako radnike motiviše da NE ODLAZE

Vijest da su srpski direktori posegnuli za japanskim metodama kako bi zadržali radnike, s jedne strane pokazuje koliko je odlazak radnika ozbiljno pitanje u Srbiji, a s druge, da postoje načini na koje je moguće prelomiti zaposlenog i privoliti ga da ostane.

JAPANSKE TAJNE SRPSKIH DIREKTORA Šta je Kaizen metoda i kako radnike motiviše da NE ODLAZE
FOTO: POSAO.BA/PROMO

Povećali smo plate daleko iznad republičkog prosjeka od 54.000 dinara, radili na edukaciji zaposlenih, vodili ih na sajmove i tim bildinge. U velikoj mjeri smo uspjeli da ih zadržimo, ali kako bi održali pozitivan trend, prešli smo i na japansku tehnologiju. U prevodu, činimo sve što ih čini srećnijima – rekao je i prilično iznenadio Radoslav Veselinović, predsjednik Galeb Grupe u kojoj Kaizen metoda živi od početka ove godine.

U čemu je tajna japanske tehnologije Kaizen? Da li su su pitanju nove vještine, znanja, motivacije ili neki drugi način za podizanje nivoa sreće, zadovoljstva i na kraju produktivnosti u poslu? Da li u srpske firme dolaze Japanci sa prevodiocima ili je u pitanju nešto sasvim durgačije, što pokazalo se, srpskim direktorima mnogo više koristi nego što ih košta.

– To nije tehnologija koja se jednom primjeni, već dugotrajan proces. Angažovali smo ljude iz jednog beogradskog instituta sa sertifikatima za Kaizen tehnologije. Dolaze nam dva puta mjesečno, zajedno obilazimo pogone i prostor za rad, a potom razgovaramo o svemu što je potrebno promijeniti. Na kraju je suština na boljoj organizaciji i dostupnosti – u pogonima je sve čistije, sortiranije, sređenije i urednije. Praktično, radniku više nije potrebno 20 minuta da pronađe alat i u sekundi zna gdje je. I pokazalo se – zaposleni su zadovoljniji, a uložena sredstva manja od dobijenih benefita – kaže Nataša Marković jedan od menadžera u Galeb grupi.

Nataša dodaje i da su zahvaljujući japanskoj tehnologiji u Galeb grupi mnoge mašine i oprema dobili drugo mjesto, a sve u cilju da radniku bude lakše, udobnije i bezbjednije.

Kaizen metoda, praktično, može da promijeni mjesto štampača, ali i poziciju stola, boju zavjese, vrstu osvjetljenosti, ali i poziciju i broj foldera na računarima. U prevodu znači uštedu vremena, sređivanje prostora, unapređenje i promjenu na bolje, bilo da je u pitanju, proizvodnja ili komunikacija. Ne traži velike investicije i ulaganja, već se svodi na sitne korake koji dovode do poboljšanja.

Od 7.000 sugestija Tojota prihvatila 99 odsto

Ovaj koncept je najznačajniji i najzastupljeniji koncept u većini japanskih kompanija. Jedan od najpoznatijih primjera uspješne primjene Kaizena jeste kompanija Tojota. Jedan od osnovnih stubova njihovog proizvodnog sistema jeste upravo Kaizen. Svojevremeno je Tojota nakon izbijanja svjetske ekonomske krize dobila oko 7.000 sugestija za unapređenje poslovanja od svojih zaposlenih, i od toga je usvojila oko 99 odsto prijedloga.

(Blic)

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu