Ključni razlog leži u nakupljanju bakterija i kontaminaciji.
– Unaprijed oprane salate su jedan od najrizičnijih proizvoda zbog mogućih kontaminacija. Tokom epidemija, ove salate bile su glavni uzrok bolesti, a neki su zbog toga bili i hospitalizovani – tvrdi profesor sa Univerziteta Northeastern, Darin Detwiler.
Epidemije povezane sa unaprijed opranim salatama dešavaju se sve češće, a u Americi salate uzrokuju do 9,2 posto bolesti izazvanih hranom, piše HuffPost.
Kontaminacija može nastati u različitim fazama i prije nego što salate stignu do vašeg stola. Povrće na farmama može biti kontaminirano iz zagađene vode za navodnjavanje tla.
– Najveći rizik od kontaminacije se javlja kada su polja u blizini farmi stoke gdje borave životinje – pojašnjava stručnjakinja za sigurnost hrane Olivia Roszkowski.
Na taj način povećava se rizik od kontaminacije bakterijama poput E.coli, salmonele i listerije. U fazi berbe salate povećava se rizik od kontaminacije jer tada patogeni i bakterije mogu lako doći u dodir s povrćem. Da bi salata ostala sigurna za jelo, bitno je stalno držati na hladnom, od berbe pa sve do prodavnice. Ukoliko se u nekom trenutku pregrije, bakterije se mogu početi razmnožavati.
Ipak hladnoća ih ne uništava, već samo usporava njihov rast pa čak i dobro ohlađena salata može biti opasna ako je već zaražena. Ukoliko se odlučujete za kupovinu unaprijed opranih salata u vrećicama bitno je da redovno provjeravate informacije o povlačenju proizvoda na službenim stranicama kako biste bili sigurni da proizvod koji kupujete nije kontaminiran. Uz to, bitno je da obratite pažnju na rok trajanja i birate samo onoliko salate koliko planirate pojesti za nekoliko dana.
Takođe, preporučljivo je da izbjegavate pakovanja s vidljivom vlagom jer je to idealno okruženje za razvoj bakterija. Salate je potrebno čuvati na hladnom, najpogodnije na temperaturi ispod četiri stepena, kako bi se usporio rast mogućih patogena, prenosi Klix.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu