Magazin

Jednostavan trik da buja do proljeća: Ovo je jedini provjeren način da SPREMITE RUZMARIN za zimu

Iako djeluje kao poprilično otporna biljka koju viđamo i po gradu u žardinjerama, ruzmarin je poprilično osjetljiv na hladnoću i preporuka je da se unese u kuću tokom zimskih mjeseci.

Jednostavan trik da buja do proljeća: Ovo je jedini provjeren način da SPREMITE RUZMARIN za zimu
FOTO: PROIZVODNJA VOĆA I POVRĆA/YOUTUBE/SCREENSHOT

Ipak, potrebno mu je pokloniti pažnju i vrijeme jer ne važe ista pravila kao kada se biljka kupa u sunčevim zracima tokom ljeta.

Ruzmarin je autohtona mediteranska biljka, koja potiče iz regiona sa suvim, dobro dreniranim zemljištem i toplim temperaturama. Umjesto da dobija vlagu iz zemlje, ruzmarin je navikao da hvata vlagu iz morskog vazduha. Ako možemo da oponašamo ovu praksu, naša biljka imaće veće šanse da uspije.

Izaberite odgovarajuću saksiju i zemlju

Izaberite saksiju koja odgovara veličini vaše biljke. Ruzmarinu treba prostor da raste i dobro je da ga ili presađujete u veće saksije ili da obrezivanjem korijena kontrolišete njegov rast.

Saksija mora da ima rupu za drenažu i drenažnu posudu. Zemlju možete pomiješati sa malo pijesak za bolju drenažu. Ruzmarin voli da ima suvo korijenje i više voli da upija vlagu iz vazduha kroz svoje lišće. Pored uzgoja vaše biljke u saksiji sa drenažnim otvorom, potrebno je da preduzmete dodatni korak: dodajte sloj šljunka ili sitnog kamenja u posudu za odvodnjavanje, tako da saksija zapravo leži na površini kamenčića.Ne želite da zemlja za saksije ima kontakt sa vodom u drenažnoj posudi, prenosi Sensa.

Pročitajte još

Svjetlost

Ruzmarinu je potrebno puno sunca, bilo iznutra ili spolja. Kada je unutra, najbolje je da bude pored osunčanog prozora.

Zalijevanje

U zatvorenom prostoru, zalijevajte zemlju svake dvije nedelje (ako je zemlja suva), ali uvijek držite vodu u drenažnoj posudi sa kamenjem u njoj. Pošto biljka voli da upija vlagu iz vazduha, uživaće u vodi dok isparava.

Unutrašnji vazduh je obično suvlji od spoljašnjeg vazduha. Iz tog razloga, i zato što je ruzmarin „naopaka biljka“ – voli suvo korijenje, ali vlažno lišće – napunite bocu sa raspršivačem vodom i raspršite po lišću jednom ili dva puta nedeljno.

Ako vam se čini da se vaša biljka bori, možete zapravo pokriti lišće plastičnom vrećicom na neko vrijeme kako biste zadržali više vlage i smanjili šok od prelaska sa otvorenog na zatvoreno.

Đubrenje ruzmarina u zatvorenom prostoru

Za đubrenje ruzmarina možete koristiti riblje đubrivo koje je odlično zbog višeg procenta azota koji sadrži. Takođe, možete koristiti i čaj od ljuski jajeta.

Priprema čaja:

Potrebno vam je 10 do 20 čistih ljusaka, a njihova količina zavisi od toga koliko jaku tečnost želite da napravite. Ljuske zgnječite i usitnite, te skuvajte u litri vode i ostavite da se hlade i odstoje u njoj 24 sata. To će dati dovoljno vremena nutrijentima iz ljuske da se infuziraju u vodu. Nakon toga je procijedite i spremna je za korišćenje.

Obrezivanje korena

Ako je vaš ruzmarin prerastao svoju saksiju, možete orezati korenje. Nježno izvucite cijelu biljku iz saksije (korenje i sve). Ako korenje dodiruje stranice saksije, vrijeme je za orezivanje.

Koristeći oštre baštenske makaze, odrežite oko 5 cm korena sa dna i sa strane prije nego što ga presadite sa novom zemljom. Držite biljku u sjenci nekoliko dana dok se ne prilagodi promjenama.

Obrezivanje svježeg ruzmarina

Možda vam se čini da je mnogo posla oko ruzmarina u zatvorenom prostoru, ali to je laka procedura kada je savladate. Osim tog, ruzmarin voli obrezivanje, tako da ćete uvijek imati svežu začinsku bilju za svoja zimska jela.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu