Prema podacima Saveznog ministarstva poljoprivrede, oko 1,1 milion domaćinstava u Njemačkoj koristi trupce, pelet ili sječku kao primarni izvor energije za grijanje čitavog životnog prostora.
Međutim, kupovina ogrevnog drveta nije jeftina. Zbog toga mnogi potrošači traže jeftine ponude na mreži. I na to upozoravaju predstavnici potrošača. Sve veća potražnja za lož-uljem, peletom ili ogrjevnim drvetom tokom sezone grijanja takođe dovodi u obzir prevarante. Korisnici VacAp su trenutno na meti prevare koju je teško otkriti, piše Feniks Magazin.
Iz Savjetovališta za potrošače upozoravaju
Svako ko traži dobre cijene lož ulja ili drva na mreži naći će ono što traži na mreži. Međutim, ovdje je potreban poseban oprez, upozoravaju iz Centra potrošača Donje Saksonije.
– Lažne radnje se stalno iznova izmišljaju i često se oslanjaju na proizvode za kojima postoji sezonska potražnja – objašnjava An-Katrin Fornika, pravni ekspert u Potrošačkom centru Donje Saksonije. Shodno tome, prevaranti koriste prednost kada je roba u velikoj potražnji zbog sezonskih faktora ili je trenutno nedostupna u renomiranim prodavnicama. Sumnjive ponude, načini plaćanja kao što su avansno plaćanje i visoki popusti treba stoga uvijek kritički provjeravati kako bi se izbjegle zamke.
Kako je saopšteno iz Saveznog udruženja za trgovinu ogrjevnim drvetom i Brennolzproduktion e.V., udruženju je prijavljeno nekoliko slučajeva prevare. Mnogi od pogođenih prijavljuju da roba nije isporučena nakon kupovine kreditnom karticom ili bankovnim transferom. Perfidna stvar u vezi sa ovim je da kriminalci takođe koriste veb stranice renomiranih prodavaca ogrjevnog drveta za svoje prevare (krađa identiteta). Potrošači bi stoga trebalo da kupuju samo od renomiranih prodavaca koje poznaju ili od kompanija članica koje je revidirao udruženje.
Lažne prodavnice lož ulja i drva: Kako prepoznati prevaru
Prije naručivanja, potrebno je pažljivo provjeriti pouzdanost dobavljača. Ovo se može uraditi, na primjer, korišćenjem besplatnog alata za pronalaženje lažnih prodavnica Centra za potrošače.
– Ukoliko se unese internet adresa koja još nije poznata, veb stranica se skenira za različite karakteristike. Tu spadaju i tehničke karakteristike koje se ne vide golim okom – objašnjava Fornika.
Lažne prodavnice često izgledaju varljivo stvarno. U nastavku su neki savjeti Saveznog udruženja o tome kako da uočite lažne veb stranice:
Drva za ogrijev na prodaju uz isporuku odmah
Prepiska sa porudžbinama se često obavlja preko VacAp-a, samo telefonom ili preko Fejsbuka.
Dostava čak i ako je kupac daleko ili je lokacija isporuke u blizini.
Avansno plaćanje kao jedini način plaćanja: Bankovni podaci za avansno plaćanje su u inostranstvu
Telefonski brojevi ne odgovaraju lokaciji provajdera servisa.
Kontakt informacije ne odgovaraju prikazanoj veb lokaciji.
Potrošački centar Severne Rajne-Vestfalije takođe savjetuje potrošače da pogledaju Opšte odredbe i uslove (OU) – ima li znakova protivriječnosti? Budite oprezni sa pečatima kvaliteta od povjerenja: „Oni nude pouzdano uputstvo samo klikom na logo i preusmjeravanjem na početnu stranicu kompanije za testiranje“, kažu zagovornici potrošača.
Potrošački centar Sjeverne Rajne-Vestfalije trenutno upozorava na sljedeće sajtove koji oglašavaju lož ulje ili ogrjev:
fast-oil24.de
fast-heizoel.de
heiz-oel24.com
heizoel-24.com
heizoel-profi.com
simaholz.com
bitecbrennstoffe.de
heizoel-check.de
Zaštitnici prava potrošača savjetuju da svako ko padne na lažnu onlajn trgovinu treba odmah da obavijesti svoju kreditnu instituciju i podnese krivičnu prijavu policiji.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu