Magazin

Ježeva ishrana treba da sadrži proteine: Ove vrste voća mogu bezbrižno da jedu, a ima i plodova koje ne bi trebalo ni da okuse

Afrički patuljasti jež je najčešća vrsta koja se čuva kao kućni ljubimac, a njegovi obroci nisu isti kao oni koje jede u divljoj prirodi.

Ježeva ishrana treba da sadrži proteine: Ove vrste voća mogu bezbrižno da jedu, a ima i plodova koje ne bi trebalo ni da okuse
FOTO: ALEKSANDAR GOLIĆ/RAS SRBIJA

Poznato je da ježeva ishrana treba da sadrži prvenstveno proteine i povrće ali možete ponuditi i ukusne i zdrave poslastice od voća.

Nije svako voće bezbjedno za ježa, pa treba da znate koje vrste voćki može da jede, a koje mu ne treba davati.

Voće koje jež može da jede

Voće koje je bezbjedno po ježevo zdravlje i jež ga sa uživanjem jede: jabuke, banane, borovnice, trešnje, kivi, mango, dinja, breskva (bez kože), kruške, šljive (bez kožice), jagode, lubenica. Iako će mu prijati sve nabrojane vrste voća, najbolji izbor uključuje jabuke, kruške, banane, borovnice, jagode i lubenicu.

Bez obzira na to koju vrstu voćki ćete odabrati, važno je da ježu obezbjedite zdrave plodove koji nisu tretirani pesticidima i drugim hemikalijama. Pojedine voćke poput dinje, kivija, papaje se hemijski ne tretiraju, pa je manja bojazan da će naškoditi ježu.

Voće je bogato šećerom i kiselinama, pa ih ježu možete davati u malim količinama, u vidu poslastice. Previše voća može dovesti do gojaznosti, dijabetesa i drugih zdravstvenih problema koji će poprimiti ozbiljniju formu ako je voće puno pesticida i drugih hemijskih supstanci.

Pročitajte još

Voće koje ne treba davati ježu

Voće koje jež ne smije da jede je: avokado, grožđe, limun, limeta, narandža, ananas… Citrusno voće je prekiselo za stomačić ježa, a iz istog razloga mu ne treba davati ni ananas.

Jež ne treba da jede ni suvo voće, koje ima mnogo šećera i gotovo nimalo nutritivnih koristi. I šumsko voće nemojte nuditi svom ljubimcu, jer se nikad ne zna koja je vrsta bobica bezbjedna za ježeve. Pojedino šumsko voće je toksično, pa da ne biste pogriješili iz neznanja, izbjegavajte plodove iz šume.

Savjeti za voćnu ishranu ježa

Ako ste u mogućnosti, kupujte ježu organske plodove koji nisu genetski modifikovani i tretirani pesticidima.

Ne hranite ježa voćem često, jer je bogato šećerom koji goji i izaziva niz oboljenja, prenosi Telegraf.

Prije nego što ježu date bilo koje voće, dobro ga operite, jer čak i mala količina nečistoće može da mu naudi.

Krupni komadi voća mogu izazvati gušenje, posebno vrste sa debelom korom, kao što su breskve, šljive, jabuke i kruške. Smanjite rizik od gušenja tako što ćete sa voća ukloniti kožicu i isjeckati ga na komadiće.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu