Biznis

Još dugo neće sići sa drumova: Rast prodaje POLOVNIH AUTOMOBILA u prva četiri mjeseca 2025. godine

Blagi rast prodaje polovnih automobila iz uvoza zabilježen je u Srbiji u periodu januar-april i iznosi 6,5 odsto, a povećano interesovanje kupaca prati i rast cijena, i prema informacijama koje stižu iz Evrope, isti trend prisutan je gotovo na svim najvećim tržištima, navodi se u istraživanju koje je sproveo sajt Polovni automobili.

Još dugo neće sići sa drumova: Rast prodaje POLOVNIH AUTOMOBILA u prva četiri mjeseca 2025. godine
FOTO: GORAN SRDANOV / RINGIER

Najnoviji podaci iz relevantnih evropskih izvještaja pokazuju da je tržište polovnjaka u Evropskoj uniji (EU), kada je riječ o prodajnim rezultatima, na gotovo istom nivou kao i prošle godine.

Prema podacima sajta Autovista24, u prvom kvartalu ove godine broj prodatih polovnjaka porastao je za 0,6 odsto u odnosu na prvo tromjesečje 2024. godine, što je blizu 1,64 miliona jedinica.

Pročitajte još

– Kupci se i dalje većinski opredjeljuju za modele sa benzinskim ili dizel motorima, dok električni polovnjaci bilježe osjetan pad vrijednosti i prodaju se znatno sporije. Istovremeno, podatke koje je iznijela kompanija ‘Auto1 Group’ i njihovom indeksu cijena, u aprilu ove godine prosječna vrijednost polovnih vozila porasla je za 2,8 odsto u poređenju sa istim mjesecom prošle godine, što predstavlja najviši mjesečni skok još od juna 2023. godine –  navodi se u istraživanju.

Dodaje se da je od početka godine, a prema analizi “Auto1 Group” cijena polovnjaka u Evropi porasla u prosjeku za pet odsto.

Podaci spomenute kompanije ukazuju da je rast cijena polovnjaka posljedica više faktora, a kao jedan od glavnih razloga navodi se poskupljenje novih vozila i kontinuirana tražnja za polovnim automobilima.

– Najveći rast cijena zabilježen je kod ekonomičnih modela kompaktne klase, dok je kod SUV modela situacija nešto stabilnija. Električna vozila, sa druge strane, iako sve brojnija u ponudi, i dalje bilježe blaži rast cijena zbog slabije potražnje i sumnji kupaca u njihovu dugoročnu vrijednost – navodi se u analizi Auto1 Group.

Kada je riječ o padu vrijednosti vozila u aprilu, izvještaj portala Autovista24 ukazuje na rezidualne vrijednosti polovnih vozila, odnosno vrijednost automobila poslije tri godine upotrebe, koje nastavljaju da opadaju širom Evrope.

– U Austriji je, primjera radi pala na 47,7 odsto, u Njemačkoj na 47,6 odsto, dok je u Švajcarskoj iznosila samo 43,7 odsto – navodi se u analizi.

Takođe, ukazuje se da su u Švajcarskoj polovnjaci stari do tri godine zadržali svega 38,2 odsto početne vrijednosti, a da u Njemačkoj ona iznosi 37,3 odsto.

Kada je riječ o hibridnim vozilima, ukazuje se da oni pokazuju “veću otpornost”, sa vrijednostima blizu 49 odsto u obje navedene države.

Zajednički istraživački centar Evropske komisije (JRC) predstavio je nedavno izvještaj koji pokazuje da su većina polovnih vozila, koja mijenjaju vlasnika u EU, stara između 8 i 15 godina.

Takođe, istraživanje je potvrdilo da su starija dizel vozila i dalje najzastupljenija u prometu, naročito u zemljama Centralne i Istočne Evrope.

JRC je naveo i da je jedan od ključnih trendova u 2025. godini snažno prisustvo prekogranične trgovine polovnim vozilima.

Iz Zapadne Evrope, prije svega Njemačke, Francuske i Belgije, izvozi se i dalje veliki broj automobila ka zemljama kao što su Rumunija, Poljska, Bugarska i Mađarska, ali i dalje ka tržištima Balkana, među kojima je i Srbija.

– U tom lancu, automobili koji više ne zadovoljavaju ekološke ili tehničke standarde u zemljama izvoznicama nalaze ‘drugi život’ na tržištima gdje je kupovna moć stanovništva manja. Podsjetimo, svake godine u Srbiju se uveze preko 130.000 polovnih automobila – navodi se u istraživanju koje je objavio sajt Polovni automobili.

Kako se ističe, tržište polovnih automobila u EU ostaje ključno za milione građana, dok nove tehnologije, kao i stroži propisi i napori da se smanji emisija štetnih gasova od saobraćaja, oblikuju budućnost automobilizma, polovnjaci još dugo “neće sići sa evropskih drumova”.

Za domaće tržište, ovi trendovi znače i nove izazove, jer je realno očekivati da ako se u Evropi nastavi trend rasta cijena, da i srpski kupci će osjetiti te negativne efekte, pogotovo ako se uzmu u obzir i ostali troškovi prilikom uvoza polovnjaka, među kojima su transport, špediterske usluge i “unutrašnje” dažbine.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu