Ovo tvrde sagovornici Al Jazeere.
Tek što je počelo ljeto, Evropa se našla u ognju osvetoljubive majke prirode. Temperature od preko 40 stepeni zabilježene su širom kontinenta, čak i onim dijelovima koji su do sada bili pošteđeni nesnosnih vrućina.
Na jugu Španije je nedavno postavljen novi junski rekord, sa 46 stepeni u regiji Huelve, a u toj zemlji je u samo nekoliko dana zabilježeno više od sto smrtnih slučajeva povezanih sa nesnosnim vrućinama. No, toplotni talas je zahvatio ne samo ostale južnoevropske zemlje Italiju, Grčku i Portugal, već i one sjevernije, pa su tako u nizu država – Francuskoj, Švicarskoj, Velikoj Britaniji – izdata upozorenja na vrućine, uz ograničavanje aktivnosti na otvorenom.
Rekordi u Bosni i Hercegovini
Svake godine, širom evropske regije WHO bilježi više od 175.000 preminulih od posljedica vrućine – od Islanda, pa do Rusije. Prema studiji objavljenoj u časopisu Nature Medicine, koja je pokrila 854 evropska grada, taj broj će oštro porasti ako se u predstojećim godinama ne da veći prioritet klimatskim promjenama.
– Ekstremne vrućine, podstaknute klimatskim promjenama izazvanim ljudskim djelovanjem, postaju sve češće i intenzivnije – rekla je Clare Nullis, portparolka Svjetske meteorološke organizacije (WMO).
Napominjući da snažan sistem visokog pritiska trenutno gura vrući vazduh iz Sjeverne Afrike u Evropu, rekla je da već vidimo epizode ekstremne vrućine, koje bismo inače vidjeli kasnije tokom ljeta.
Pošteđen nije ni Balkan, koji u poređenju sa zapadnoevropskim zemljama pridaje mnogo manji značaj ublažavanju posljedica klimatskih promjena. Toplotni talas zahvata i nas i, kako je rekla Marisol Yglesias Gonzalez, osoba odgovorna za klimatske promjene i zdravlje Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), više se ne postavlja pitanje hoće li ove godine biti toplotnih talasa, već koliko će ih biti i koliko će trajati.
U Bosni i Hercegovini, tek što je ljeto zvanično počelo, pao je i prvi rekord, u simboličnoj najavi onoga što bi moglo uslijediti. Kako ukazuje Bakir Krajinović, klimatolog Federalnog hidrometeorološkog zavoda, jun u BiH bio je najtopliji od početka mjerenja, piše Al Jazeera.
– Pozitivno odstupanje u odnosu na višegodišnji prosjek je iznad četiri stepena. Ono što je ekstremno je da su u junu zabilježena dva apsolutna rekorda, kada je u Tuzli izmjereno 38, a u Sarajevu 38,8 stepeni – kaže Krajinović.
Jun bez ijedne kapi kiše
No, ekstrem koji podjednako zabrinjava je nedostatak padavina.
– Na našim meteorološkim stanicama u junu je zabilježen samo jedan kišni dan i to sa neznatnim padavinama. Na sjeveru i jugu zemlje za čitav mjesec nije pala niti jedna kap kiše. Dakle, nikad sušnije i nikad toplije – dodao je Krajinović, uz napomenu da neće biti bolje ni u naredna dva ljetna mjeseca.
– Kako je završio jun, tako je počeo juli. Prognoze ukazuju na to da će i juli i avgust biti još topliji, sa odstupanjima od četiri ili pet stepeni u odnosu na višegodišnje prosjeke. Takođe, biće manje padavina, sa svega 50-ak odsto u odnosu na referentne vrijednosti. A sve je to samo nastavak trenda koji je počeo 2000. godine – kaže Krajinović.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu