Svjedočenjima preživjelih, citatima iz pisama nekih od 108 poginulih pripadnika Vojske Jugoslavije, koji su branili državnu granicu od albanskih snaga tokom NATO agresije, kao i dramsko-dokumentarnim izvođenjem, na akademiji u Sava centru predstavljen je sav užas kroz koji su prolazili vojnici.
Ilić se prisjetio napada koji je počeo u zoru i trajao cijeli dan, ističući da je najteže bilo kada su njegovi saborci stradali u borbama.
On kaže da su im jedini oslonac na nepoznatom terenu bili obučenost i znanje.
Zadivljujuće je kako smo postupali svi kao jedan, a starješina uvijek prvi – rekao je Ilić koji je bio pripadnik Petog bataljona vojne policije.
Vidoje Kovačević, komandant borbene grupe 63. padobranske brigade u penziji, istakao je da su Košare primjer kako vojničko umijeće, snaga i jedinstvo, a iznad svega moral, mogu da nadjačaju brojnijeg neprijatelja.
– Nama veteranima je posebno drago što država u posljednjih nekoliko godina čuva sjećanje na bitke i time ukazuje poštovanje veteranima – rekao je Kovačević.
Osim učesnika bitke na Košarama, članova njihovih porodica i porodica stradalih, svečanoj akademiji prisustvovao je i državni vrh sa predsjednikom Aleksandrom Vučićem na čelu, kao i načelnik Generalštaba Vojske Srbije Milan Mojsilović i druge zvanice.
U sali su u jednom dijelu ostavljene prazne stolice sa imenima i prezimenima poginulih u bici na Košarama.
Bitka na Košarama – simbol odbrane državne granice Srbije trajala je od 9. aprila do 14. juna 1999. godine.
U ovoj bici, jednoj od najtežih u novijoj istoriji, poginulo je 108 pripadnika Vojske Jugoslavije braneći državnu granicu od albanskih snaga. Među poginulima je i 50 mladića na odsluženju vojnog roka.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu