Magazin

Bitno je da djelujete na vrijeme: Psiholozi savjetuju kako da povećate empatiju kod djeteta

Empatija je jedna od najvažnijih emotivnih i socijalnih vještina.

Bitno je da djelujete na vrijeme: Psiholozi savjetuju kako da povećate empatiju kod djeteta
FOTO: JUSTIN LANE/EPA

Postoje dvije vrste empatije, emotivna i kognitivna.

Emotivna empatija

To je sposobnost da osjetite tuđe emocije, da doživite nečiju uznemirenost i odgovorite saosjećanjem – kao što je osjećaj ljutnje u ime svog partnera kada je maltretiran.

Kognitivna empatija

Predstavlja sposobnost prepoznavanja emocija drugih i razumijevanja zašto se osjećaju na određeni način – kao što je primjećivanje namrštenog lica vašeg prijatelja i shvatanje da su vjerovatno ljuti ili tužni.

Svi ljudi su rođeni sa prirodnom sposobnošću empatije, što znači da smo biološki programirani za stvaranje društvenih odnosa i brigu o drugima.

Ali ova vještina se ne razvija u potpunosti, zbog čega mala djeca uzrasta od tri do pet godina često pokazuju nešto manje brige za druge.

Praktikovanje empatije nije samo fundamentalno za izgradnju odnosa sa drugima. Ona ima ulogu u opštem blagostanju i mentalnom zdravlju, a roditelj određenim smjernicama može da pomogne djetetu da njeguje ovu važnu vještinu.

Pročitajte još

Postoji nekoliko načina da to postignete: razgovarajte o svojim osjećanjima i osjećanjima drugih, vodite računa o osjećanjima djeteta, koristite svakodnevne situacije kako biste podstakli raspravu o tuđim osjećanjima, učestvujte sa djetetom u humanitarnim akcijama, pohvalite svoje djete kada primijetite da se ponaša empatično, budite strpljivi, prenosi N1.

Svaki od ovih načina od najranijeg uzrasta djetetu pomaže da nauči šta je empatija, kao i zašto je empatija toliko važna.

Ona zapravo utiče na naše svakodnevne odnose sa drugim ljudima, kako u djetinjstvu tako i u odrasloj dobi.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu