Naime, po naučnim istraživanjima, trećina poginulih u svim avionskim nesrećama, pri čemu su najčešći uzroci smrti udisanje dima i izloženost vatri, mogla je da preživi da su preduzeli određene mjere predostrožnosti.
Dakle, po savjetima vazduhoplovnih stručnjaka, u slučaju da avion počne da pada nije da vam je jedina opcija da se sjetite da ste religiozni i pomolite se, već, prije svega, da imate plan “za ne daj Bože”, da naučite uputstvo za postupanje u slučaju nesreće i da pažljivo pratite sve ono što vam prije poletanja ispriča i pokaže avionsko osoblje (ono što većina skoro nikad ne isprati).
Plan za izlazak
Imati plan šta raditi i kuda se kretati u slučaju nesreće, kako navode vazduhoplovni stručnjaci, ključan je faktor da bi se tako nešto preživjelo.
Zato je prvi savjet da po ulasku u letjelicu izbrojite koliko redova sjedišta dijeli vas i izlaz, jer je se u najvećem broju slučajeva pada ili prinudnog slijetanja izlaz traži u mrklom mraku ili u oblaku gustog dima.
Istraživanja su, inače, pokazala da najviše šansi za preživljavanje avionske nesreće imaju putnici koji sjede u krugu od sedam redova oko izlaza, s obzirom na to da mogu da se najbrže evakuišu.
Da li je zadnji dio aviona najbezbedniji?
Iako možda zvuči nelogično s obzirom da je zdravorazumski da su mjesta direktno pored ulaza najbezbjednija jer se onda najbrže može napustiti letjelica, zapravo sve zavisi od toga kojim dijelom će avion udariti u tlo, a ne od toga da li je najbezbjednije da sjedite u prednjem, srednjem ili zadnjem dijelu.
Jedno veliko istraživanje magazina “Popular Mechanics” iz 2007. godine, na osnovu svih avionskih nesreća od 1971. godine do te godine pokazalo je da su najbezbjednija sedišta u zadnjem dijelu aviona, s obzirom na to da je procenat preživljavanja u tom dijelu aviona bio 69 odsto, u odnosu na procenat u prednjem dijelu od 49 odsto.
– Međutim, to je samo statistika, a realnost je da neće svaki avion pasti na isti način i da se zato i ne zna kojim dijelom će udariti u tlo. Tako da je apsolutno netačno da je jedan dio aviona, odnosno sjedišta u njemu, bezbjedniji od drugog – kaže Petar Vojinović, urednik portala “Tango Six”.

Pročitati uputstvo i slušati šta priča osoblje
Osnovni savjet za putnike, po njegovim riječima, jeste da se prouči uputstvo za postupanje u slučaju nesreće i da se slušaju uputstva koja prije polijetanja daje osoblje aviona.
– Riječ je o uputstvima u kontekstu položaja tijela koji treba da zauzmete, kao i o sklanjanju svih stvari koje mogu da lete po kabini da bi se izbjeglo samopovređivanje i evakuacija, ukoliko do nje dođe, izvela neometano – kaže Vojinović.
Sklupčati se “u loptu”
Kada je riječ o položaju tela, kako ističu vazduhoplovni stručnjaci, on treba da ispuni tri uslova kako bi se povećala sigurnost: torzo treba da bude najniže moguće zbog čega se i glava spušta između nogu, tijelo treba da bude osigurano pojasom kako ne bi poletjelo napred, gore ili u stranu prilikom udarca, i konačno da stopala budu čvrsto na podu, a noge savijene tako da stopala idu malo iza kolena. Praktično, da budete sklupčani “u loptu”.
Savjetuje se, ukoliko je moguće, da se napravi i dodatna zaštitu za glavu, poput jastuka ili jakne, kako bi se dodatno amortizovao udarac. U toj pozi treba ostati sve dok se avion nakon pada potpuno ne zaustavi, jer često nakon prvog dolazi do još nekoliko udara o površinu.
Pojas vrijedi
Kao i u slučaju vožnje automobilom, i tokom leta je važno da se koristi. Međutim, vazduhoplovni stručnjaci kažu da je važno da vježbate kako ćete ga odvezati, pošto princip vezivanja i odvezivanja nije isti kao u automobilu, a ako avion završi na tlu neophodno je da ga se što prije oslobodite zbog vremena napuštanja letjelice.
Međutim, kako se savjetuje, u slučaju pada obavezno je da se pojas zategne koliko god je moguće. Naime, sa svakim centimetrom manje se smanjuje i potencijalna G sila kojoj se izlažemo prilikom pada i mogućnost da tijelo poleti u nekom pravcu.

Masku sa kiseonikom odmah prvo sebi
Kao što prije poletanja i pokazuje avionsko osoblje, ukoliko maska sa kiseonikom iznad vas ispadne, odmah je treba upotrebiti jer čak i poslije samo nekoliko sekundi nedostatka kiseonika dolazi do panike i onesposobljavanja.
Stjuardese prije početka leta objašnjavaju način stavljanja i ukazuju na osnovno pravilo – prvo stavite masku sebi, a onda pomozite djeci ili drugima oko sebe.
Zaštita od dima
Najveći uzrok smrti u avionskim nesrećama prepisuje se vatri, s obzirom na to da svega nekoliko udisaja dima može dovesti do nesvjestice.
U slučaju pojave dima u kabini savjetuje da se komad tkanine, najbolje pokvašen, stavi preko nosa i usta, a ukoliko maramice ili krpe nema, pomoći će i papir koji se nalazi na vašem sedištu, na mjestu gdje je glava.
Prsluk se otvara samo napolju
Dok će zaštitna maska ispasti odozgo, ispod vašeg sedišta nalazi se sigurnosni prsluk koji treba da vam spasi život u slučaju pada aviona na vodenu površinu.
Uputstvo i za njegovu upotrebu nalazi se u već pomenutom prospektu na zadnjem dijelu sedišta ispred vas, a osnovno pravilo je da se prsluk za spašavanje ne otvara prije izlaska i unutar letjelice. U suprotnom, pošto će se on naduvati, ostaćete zaglavljeni između sjedišta ili na plafonu.
Zaboraviti na prtljag
Kada je riječ o trenucima koji vas dijele od života ili smrti, po ovim savjetima, potraga za ručnim prtljagom koji ste sa sobom unijeli u avion treba da bude posljednja stvar kojom ćete se baviti.
Navodi se da će vas torba ili mini-kofer samo usporiti, kao i ostale putnike, a sem toga ruke su vam potrebne da držite krpu protiv lica i da se držanjem za sjedišta krećete prema izlazu za evakuaciju.
Ostanite budni
Vazduhoplovni stručnjaci kažu da je to važno jer se 80 odsto avionskih nesreća dešava u nakritičnijim momentima leta – uzlijetanju ili slijetanju.
Zbog toga, kako kažu, ne treba uzimati tablete za spavanje ili alkohol koji vas može uspavati i usporiti u reakciji, jer ako se pad dogodi imate samo 90 sekundi, takozvani “zlatni period”, da avion napustite. Oni koji pad prežive definitivno su srećni ali su i dalje u velikoj opasnosti, jer vatra i dim mogu biti smrtonosniji od samog pada, pa se zato savjetuje tako brza evakuacija.
Konačno, posljednji savjet ako se i kada izađe iz palog aviona jeste da se što brže i što dalje udaljite od njega.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu