Magazin

Kako da vam cvijeće bude bujno tokom cijele godine: Ovo je 10 savjeta za sobne biljke, jednu stvar obavezno radite svake nedjelje

Bez obzira na to da li ste iskusan zaljubljenik u biljke ili novi u ovom divnom hobiju, pravilna njega može da napravi ogromnu razliku u zdravlju i izgledu vašeg cvijeća.

Biljka, cvijeće
FOTO: FREEPIK

Sobne biljke ne samo da oplemenjuju prostor i podižu raspoloženje, već i poboljšavaju kvalitet vazduha. One zahtijevaju ljubav, pažnju i razumijevanje kako bi uzvratile svojom ljepotom.

Sobne biljke mogu da budu posebno zahtijevne za održavanje, ali i izuzetno jednostavne, ako dobro znate šta je to što im je potrebno.

U nastavku pročitajte 10 osnovnih savjeta za njegu sobnih biljaka, koji će vam pomoći da vaša zelena oaza buja tokom cijele godine.

Deset savjeta za sobne biljke

Okrećite svoje biljke kako bi ravnomjerno rasle, odnosno kako ne bi bile krive. Činite to svake nedjelje.

Ne đubrite ih zimi, već samo u proljeće i ljeto.

Pročitajte još

Koristite saksije sa rupama. Vrlo korisne i neophodne ako ste početnik u vrtlarstvu.

Pokušajte da tokom ljeta iznesete sobne biljke napolje i stavite ih u hlad. Iznenadićete se koliko mogu da porastu!

Ako pretjerujete sa zalivanjem, kupite mjerač vlage. Pomoći će vam da naučite koliko vode vaša biljka zapravo traži.

Što se tiče zalivanja, tacne su odlične za hvatanje viška vode, ali voda koja stalno stoji u tacni može da održi korjenje previše vlažnim. Pokušajte sljedeće: odnesite biljku do sudopere, dobro je zalijte i pustite da se voda malo iscjedi, pa je tek onda vratite u tacnu. To će pomoći da vaše površine ostanu suve.

Koristite sistemski insekticid. Ovaj proizvod se posipa po površini zemlje, a insekticid se apsorbuje u biljku, pomažući da se drže podalje od insekata. Zaista pomaže, a malo prevencije može da vas spasi od glavobolje prskanja insekticida unutar kuće.

Orezivanje osušenih dijelova sa listova je odličan način za urediti biljku. Pratite prirodan oblik lista; ako list ima vrh, nemojte ga sjeći ravno, jer neće izgledati prirodno i time se poništava cilj sređivanja.

Brisanje prašine sa listova se može raditi na lakši ili teži način. Možete nakvasiti krpu i brisati svaki list posebno, ali to može postati zamorno ako imate više od desetak listova. Tokom zime možete da tuširate biljke u kupatilu i da na taj način očistite prašinu. Ostavite ih da se osuše prije nego što ih vratite na njihovo uobičajeno mjesto. Ako svoje biljke iznosite napolje ljeti, baštensko crijevo radi posao, piše Blic Žena.

Treba da znate kada treba da odustanete. Neke biljke su previše uvenule da bi ih sačuvali, ali mnoge možete da orežete na krajevima ili vrhovima da biste napravili novu biljku. Na primjer, biljka pauk, glavni izdanak pusti nove početke sa visećeg stabla, i svaki pelcer može postati nova biljka.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu